Joanna Brześcińska-Riccio CONTINUUM… w ArteHotel

0
763
Joanna Brzescinska-Riccio LA SORGENTE (Zrodlo), rysunek tuszem na papierze Magnani, 76x56,

Joanna Brześcińska-Riccio CONTINUUM… w ArteHotel
Wojciech Sternik, Adam Byra, Dariusz Rymarz, właściciele ArteHotel zapraszają na wernisaż retrospektywnej wystawy rysunku – 30. lat pracy twórczej „Joanna Brześcińska-Riccio CONTINUUM…”, który odbędzie się jutro 22 września 2017 r. o godz. 17.00 w ArteHotel, ul. Rynek Wielki 9. Prezentacja wystawy – Elżbieta Gnyp, historyk sztuki, malarka.
W trakcie wernisażu odbędzie się projekcja artystycznego video „Arte del Sognare – Podróż w artystyczny świat Joanny Brześcińskiej-Riccio”, autorstwa włoskiego video artysty, kompozytora filmowego i teatralnego Giuseppe JohCapozzolo.
Wystawę honorowym patronatem objęli:
Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk
Muzeum Niepodległości w Warszawie,
Fundacja Polonia Semper Fidelis w Warszawie,
Vox Pelegrina, Bibliothèque et archives privées de la Polonia en France,
Museo Ugo Guidi w Forte dei Marmi,
Stowarzyszenie “Amici del Museo Ugo Guidi” – Onlus w Forte dei Marmi,
ARTe33 comunicareArte
Simultanea Spazi d’ Arte we Florencji,

Wystawa czynna będzie do 5 listopada 2017 r.
***
Joanna Brześcińska-Riccio, Continuum … 30. lat działalności artystycznej pomiędzy Polską a Italią
Urodzona w 1959 r. w Krasnymstawie. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego na UMCS w Lublinie, specjalizacja i dyplom z grafiki (akwaforta) w 1985, w tym samym roku przyjęta na podstawie prac do ZPAP, obecnie członek ArtsCouncil – Rada Plastyki PSEP&ZPAP. W 1986 r. wybiera Zamość jako miejsce stałego pobytu i w 1987 r. realizuje swoja pierwsza wystawę indywidualną rysunku i grafiki w Wojewódzkim Domu Kultury, od której właśnie w tym roku upływa 30 lat działalności artystycznej pomiędzy Polska a Italią, gdzie od 1989 r. mieszka i pracuje w Toskanii jako niezależny artysta grafik.
Udział w ponad 170 wystawach zbiorowych we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Wlk. Brytanii, Belgii, Turcji, USA, Niemczech i w Polsce. Zrealizowała 35 wystaw indywidualnych we Włoszech (min. Piza, Florencja, Mediolan, Rzym, Wenecja), Francji, Niemczech i w Polsce. Wśród ostatnich: w Muzeum Ugo Guidi w Forte dei Marmi, katalog „Joanna Brzescinska-Riccio. MotiCosmici” (2016) oraz „Arte del Sognare – podróż w artystyczny świat Joanny Brześcińskiej-Riccio” wraz z prezentacją artystycznego video Giuseppe JohCapozzolo – wydarzenia dedykowane Artystce (2017). Ostatnia wystawa p.t. „Continuum… rysunki z ziemi włoskiej” w sierpniu b.r. w Muzeum Niepodległości w Warszawie, pod patronatem honorowym Marszałka Senatu RP, z okazji której został wydany obszerny katalog.
Obecna w licznych katalogach, periodykach sztuki, publikacjach, w tym: w prestiżowym katalogu współczesnej sztuki włoskiej „Catalogodell’Arte Moderna Italiana. Gli artisti italiani dal primo novecento ad oggi”, wyd. Editoriale Giorgio Mondadori, Mediolan, (2015/16), w słowniku biograficznym „Polonia” wyd. PWN Warszawa (2000), w encyklopedii „Wielka Encyklopedia Polonii Świata” wyd. Fundacja „Instytut Edukacji i Rozwoju” i Wydawnictwo Akademii Polonijnej w Częstochowie „Edukator”, Częstochowa (2014). Jej rysunek został wybrany na okładkę książki „Dzień Pierwszy. Wspomnienia” wyd. CAN, Warszawa (2014) – zbiór wspomnień osobistości o dniu wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.
Laureatka ok. 40 nagród i wyróżnień w konkursach sztuki i za całokształt pracy artystycznej, członek wielu stowarzyszeń artystycznych i akademickich we Włoszech, gość Kongresów Polonii. Utrzymuje stały kontakt z Polską i Zamościem, uczestnicząc w wystawach. Pracuje na rzecz zbliżenia środowisk twórczych polskich i włoskich, m.in. inicjatorka i współorganizatorka wymiany kulturalnej środowisk artystycznych między Pizą a Zamościem: „PercorsiEspressivi – Sugestywne Ścieżki” – wystawa artystów włoskich z Pizy w Zamościu (2010), wystawa artystów zamojskich – Przegląd Sztuki Współczesnej PisArtExpò 2010 i 2011 w Centrum Kultury – Stazione Leopolda w Pizie oraz wystawa rysunku satyrycznego z Ogólnopolskiego Konkursu Satyry – „Manufaktura Satyry” w Żyrardowie – PisArtExpò 2012. Jako koordynator na Włochy współpracuje m.in. z Zamojskim Leśmianowym Biennale Sztuki, kurator Elżbieta Gnyp – malarka i historyk sztuki.
Prace w zbiorach: m. in.: Muzeum Mandralisca w Cefalù, Muzeum Ugo Guidi w Forte dei Marmi, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Archiwum Sztuki – Kolekcja Galerii GAMeC – CentroArteModerna w Pizie, Archiwum Emigracji Biblioteki UMK w Toruniu, World Museum w Palazzo Arese Jacini w Cesano Maderno (Mediolan), Pinakoteka Muzeum Rodolfo Valentino w Castellaneta (Taranto), Dział Sztuki Współczesnej w Muzeum Ziemi Prudnickiej w Prudniku, Kolekcja Ilustracji w BWA Galeria Zamojska, Leśmianowa Kolekcja Sztuki Towarzystwa „Renesans” w Zamościu oraz w kolekcjach prywatnych m.in. we Włoszech, Polsce, Francji i Niemczech.
red. Teresa Madej

Poprzedni artykułKolejne drogi przebudowane
Następny artykułTe zamojskie atrakcje walczą o tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego Województwa.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments