Zamość: Ponad 18 mln na rozbudowę zoo. Ogród będzie jeszcze atrakcyjniejszy

6
1169
Wizualizacja RYSY ARCHITEKCI

Zamojskie zoo – jeden z najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce i jedyny w województwie lubelskim, to chluba i wizytówka Zamościa. Nic więc dziwnego, że miasto stale dąży do jego unowocześniania. Już wkrótce ZOO czeka kolejna wielka rozbudowa. Miastu udało się pozyskać na ten cel prawie 10 mln zł unijnego dofinansowania! Koszt całego przedsięwzięcia wyniesie ponad 18 mln zł.

Niedawno podpisano wstępną umowę w tej sprawie. Pieniądze będą pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014- 2020. Dzięki staraniom zamojskiego Ratusza zostały przyznane w trybie pozakonkursowym, więc dotacja jest już pewna.

Po rozbudowie ZOO stanie się jeszcze atrakcyjniejsze dla zwiedzających. Pojawi się m.in. wybieg dla antylopy afrykańskiej, woliera wielkich ptaków drapieżnych, wybieg dla małp, basen dla flamingów, piesków preriowych, leniwców, wikunii, żurawi mandżurskich czy dikdików.

Jak informuje magistrat – głównym celem projektu jest stworzenie warunków do życia dla zwierząt objętych Konwencją CITES (konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych) oraz znajdujących się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych, publikowanej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody i Jej Zasobów.

Urząd podkreśla, że dzięki uzyskanemu dofinansowaniu, zamojskie zoo będzie mogło jeszcze lepiej wywiązywać się z najważniejszych zadań ogrodów zoologicznych, a wiec – ochrony gatunków ginących i zagrożonych wyginięciem zwierząt oraz edukowanie społeczeństwa na temat ochrony przyrody. ZOO wzmocni też swoją rangę jako przygranicznego ośrodka ochrony gatunków zagrożonych, do którego już od kilku lat trafiają zwierzęta odebrane przemytnikom na przejściach granicznych.

– Unijne pieniądze dla zamojskiego ogrodu zoologicznego to bardzo dobra wiadomość – nie kryje radości Prezydent Andrzej Wnuk – Dzięki kolejnym etapom rozbudowy i modernizacji ogród staje się coraz większą atrakcją turystyczną. W ubiegłym roku odwiedziło go blisko 200 tys. osób.

Projekt przebudowy zamojskiego zoo wykonało Biuro Architektoniczne RYSY Architekci Rafał Sieraczyński, to samo które opracowało też koncepcję przyszłej siedziby Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego (czyli tzw. “Filharmonii Zamojskiej”).

źródło: UM Zamość

6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo

Slon ma byc !!!

Anonimowo

Szkoda tylko, że miasto lata temu sprzedało tereny pod hipermarket, zamiast przeznaczyć je na rozbudowę ZOO, które jest chyba największą atrakcją Zamościa.

Anonimowo
Reply to  Anonimowo

Możemy szybko odzyskać ten teren, musimy przestać robić zakupy w castoramie.

Anonimowo

a krokodyle sa?

Anonimowo

Z tą sprzedaża terenów pod hipernovą, widziałeś wtedy zoo? Nikt nie wierzył, że w ogole bedzie istaniało. A hipernova był 3 hipermarketem na całe miasto i jedynym w tej czesci miasta. Z tej perspektywy rozumiem sprzedaż terenów. Chociaż, dzisiaj tego szkoda.

Anonimowo

Aligatory chyba a nie krokodyle