Z kranów popłynie “naświetlana” woda

2
788

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. w Zamościu zdecydowało się na inwestycję w technologię dezynfekcji wody promiennikami UV.

Obecnie woda z siedmiu studni głębinowych zlokalizowanych na ujęciu wody „Łabuńka” kierowana jest do Stacji Uzdatniania, gdzie woda przepływa przez filtry „odżelaziacze”, które mają za zadanie usuwać ponadnormatywne ilości związków żelaza i manganu. Dla zapewnienia dezynfekcji wody, stacja wodociągowa posiada budynek chlorowni wyposażony w chlorator. Zapobiegawczo do wody podaje się podchloryn sodu w celu wyeliminowania szerokiego spektrum bakterii.

PGK dokona montażu lamp UV na Studniach wtłaczających bezpośrednio wodę do sieci wodociągowej na studni „Majdan” oraz nowej studni na ulicy Kresowej.
Zbyt częste chlorowanie prowadzi do korozji przewodów wodociągowych, a także wpływa na zmianę zapachu i smaku wody. Dlatego Spółka zdecydowała się na zakup lamp UV. Cztery promienniki UV zostaną zamontowane na przewodach technologicznych wykonanych ze stali kwasoodpornej. Każdy promiennik działa na zasadzie: światło ultrafioletowe jest promieniowaniem elektromagnetycznym o długości fali od 100 do 400 µm. Dzieli się je na trzy zakresy: UV-A, UV-B i UV-C. Przedział UV-C, obejmujący zakres o długości fali od 200 do 280µm, jest odpowiedzialny za bakteriobójcze działanie promieniowania ultrafioletowego. Przy długości fali 253,7 nm stwierdza się maksymalną efektywność dezynfekcji.
Dzięki tej metodzie skutecznie niszczona jest struktura DNA komórki mikroorganizmu, co zapewnia 99% dezaktywacji różnego rodzaju bakterii, wirusów, pierwotniaków. Do zalet tej metody można zaliczyć także: brak wprowadzania do wody chemikaliów, brak zmian smaku i zapachu wody, eliminacja niebezpieczeństwa przedawkowania środków dezynfekujących, eliminacja powstawania ubocznych produktów dezynfekcji, brak zmiany składu fizyczno-chemicznego wody.

Metoda dezynfekcji lampami UV stosowana jest powszechnie w przedsiębiorstwach wodociągowych w całej Polsce. Przeprowadzona modernizacja zapewni bezpieczeństwo dostawy wody lepszej jakości dla mieszkańców miasta Zamość.

Koszt przedsięwzięcia wyniesie 1 244 880,00 zł netto. Całość kosztów inwestycyjnych Spółka pokryje z własnych środków. Termin zakończenia prac przewidziany jest na koniec października 2017r.

źródło: PGK

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo

Bardzo dobre wiesci. Cieszy mnie

Anonimowo

Tylko ile wiecej będzie trzeba zapłacić za tą cudowna woda :-)?