Będzie pięknie! Plac Stefanidesa zmieni oblicze

0
1167
fot. Archiwum Państwowe w Zamosciu
GAIA

Plac Stefanidesa przejdzie metamorfozę. Władze Zamościa planują gruntowny remont tej części Starego Miasta. Założeniem jest by współgrał z innymi zakątkami Starówki.

Jak dowiadujemy się z wydanego przez Miasto Zamość Biuletynu – opracowana przez Ratusz koncepcja zagospodarowania Placu zakłada pojawienie się tu nowych ławek, śmietników, lamp oraz roślinności.

Dla podkreślenia przestrzeni zabytkowej chcemy użyć materiałów szlachetnych, takich jak czerwona i szara kostka granitowa tzw. płomieniowana. Dodatkowo zlikwidujemy krawężniki. Chodzi o to, by pozbawiona barier architektonicznych przestrzeń stała się bardziej dostępna – zarówno dla osób starszych, jak i tych, które poruszają się na wózkach – mówi na łamach Biuletynu Joanna Rączka, dyrektor Wydziału Budownictwa, Urbanistyki i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Zamość.

W obrębie Placu zainstalowany zostanie monitoring oraz nowe oświetlenie.

Przebudowana ma zostać też ul. Łukasińskiego wraz z przyległymi zjazdami i zatoką autobusową. Jak czytamy: „Istniejącą nawierzchnię bitumiczną zastąpi konstrukcja z kostki granitowej płomieniowanej. Przebudowane zostaną również zjazdy z ulicy i zatoka autobusowa, przy której znajduje się przystanek MZK”.

Projekt zmian został już przekazany do akceptacji konserwatorowi zabytków. Koszt remontu Placu i przylegającej do niego ulicy wyceniono na 6 mln zł. Na jego realizację Miasto chce pozyskać środki z Unii Europejskiej.

Tak zmieniał się wygląd Placu Stefanidesa na przestrzeni lat.

 

 

 

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments