Woj. lubelskie. Liczba chorych na boreliozę gwałtownie wzrasta. Uważajmy na kleszcze

0
1151

Rokrocznie w całej Polsce wzrasta liczba odnotowanych przypadków boreliozy. Gwałtowny wzrost zachorowań na tą spowodowaną ukąszeniem kleszcza chorobę odnotowano także w woj. lubelskim. W ciągu roku ich liczba zwiększyła się niemal dwukrotnie.

O tym jak chronić się przed atakiem kleszczy i gdzie najczęściej występuje ryzyko ukąszenia rozmawiano w środę, 28 czerwca podczas konferencji w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, dotyczącej praktycznych aspektów związanych z diagnostyką i profilaktyką boreliozy i innych chorób odkleszczowych.

Gośćmi spotkania byli m.in. prof. Zbigniew Grądzki – prorektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Edward Lis – dyrektor Delegatury NIK w Lublinie, Marek Wojciechowski – dyrektor Agencji Rynku Rolnego w Lublinie oraz Grzegorz Alinowski – komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Konferencję otworzył wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. – Temat jest ogromnie ważny z uwagi na liczbę chorób wywołanych ukąszeniami kleszcza w ostatnich latach. Wydaje się, że świadomość społeczeństwa w tym aspekcie rośnie. Pytanie tylko, czy jest ona prawdziwa czy fałszywa. To, że media alarmują o ekspansji kleszczy to z jednej strony dobra sprawa, bo do coraz szerszej liczby osób dociera fakt, że kleszcz istnieje i potrafi robić bardzo duże spustoszenie w organizmie człowieka. Natomiast chodzi nam bardziej o przekazanie faktów, a nie mitów. Tak żebyśmy nie bali się wyjść na spacer – powiedział Przemysław Czarnek.

Według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie w 2015 r. na terenie województwa lubelskiego odnotowano 1094 przypadków potwierdzonej boreliozy, zaś w 2016 r. już 1906. Odpowiednio – w 2015 r. odnotowano 5 przypadków zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, natomiast w 2016 r. – 6. Trzeba pamiętać, że są to tylko odnotowane przypadki, a nie wszystkie, faktyczne zachorowania. Część osób zakażonych z różnych przyczyn mogła bowiem nie zostać zdiagnozowana.

W czasie konferencji głos zabrali m.in. prof. Alicja Buczek z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Anna Strzyż z lubelskiego Sanepidu, Piotr Błażewicz – komendant wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej oraz przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie.

Wystąpienia dotyczyły sytuacji epidemiologicznej związanej z chorobami odkleszczowymi, aktywności i szkodliwości kleszczy oraz o sposobów zabezpieczania się przed ich atakami. Konferencję podsumowała Grażyna Semczuk, wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.

źródło: Lubelski Urząd Wojewódzki

 

Poprzedni artykułŚMIERĆ HRABIEGO ALEKSANDRA SZEPTYCKIEGO
Następny artykułFilharmonia Zamojska – koncepcja (FILM)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments