Benefis Tadeusza Wicherka

2
1439
GAIA

 

Z okazji 10-lecia pracy z Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego oraz 35-lecia działalności artystycznej, odbędzie się wyjątkowy koncert dedykowany Dyrygentowi i Dyrektorowi Orkiestry – Tadeuszowi Wicherkowi.

Koncert na Rynku Wielkim odbędzie się w sobotę 1 lipca o godz. 17.00 – wstęp wolny. Zapraszamy!

Tadeusz Wicherek dziesięć lat temu wygrał konkurs na dyrektora i dyrygenta Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Od pierwszego koncertu zaczarował nas swoim podejściem do muzyków i muzyki symfonicznej, a Zamość oczarował go klimatem Miasta Renesansu. To miłość z wzajemnością! Ale pierwszą miłością Tadeusza Wicherka była i jest – MUZYKA.
Chwilę później wprowadził do lokalnej kultury powiew –  popularnie zwany „wicherkiem” – świeżego powietrza. Tchnął w zamojską Orkiestrę nowego ducha, zaangażował w nowatorskie projekty muzyczne, pokazał talenty miejscowych muzyków w Polsce i na świecie.

Tadeusz Wicherek, od 2007 r. prezentuje „Namysłowiaków” na najbardziej znamienitych scenach i w bezpośrednich transmisjach telewizyjnych (z Rynku Wielkiego i z zamojskiej Katedry). Pod jego kierunkiem fenomenalnie grająca Orkiestra stała się bardziej rozpoznawalna, zdobywając uznanie koncertami poświęconymi Markowi Grechucie i przedsięwzięciami o zasięgu międzynarodowym, prezentujące sztukę, muzykę i promujące wielowiekowe związki kultury polskiej i włoskiej podczas Zamojskiego Festiwalu Kultury „arte, cultura, musica e…”.

Największe projekty Tadeusza Wicherka, wizjonera artystycznego, producenta muzycznego spektakularnych i prestiżowych projektów i koncertów, zrealizowane wraz z Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu w ostatnich 10 latach to:

  • autorski spektakl, dwukrotnie wystawiony w Zamościu „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki (kierownictwo muzyczne i reżyseria),
  • jedyny koncert w Polsce – Concerto for Group& Orchestra  naszej Orkiestry z legendarnym Jonem Lordem w Sali Kongresowej w Warszawie (2010 r.),
  • urzekające, kunsztowne widowisko muzyczne Co-Opera, premiera w Zamościu i ponownie w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie podczas Gali Giełdowa Spółka Roku 2012,
  • „Bajkowa Symfonia” – pierwszy polski koncert symfoniczny dla dzieci ilustrowany projekcją animacji na ekranie kinowym zaprezentowany także w Sali Kongresowej w Warszawie. „Bajkowa symfonia” jest nowatorskim projektem cenionego w Polsce dyrygenta,
  • widowisko muzyczne „Rock Loves Chopin” z udziałem naszej Orkiestry (11.10.2014 r.) w Arena di Verona (Włochy – Werona),  pierwszej polskiej orkiestry grającej na tej prestiżowej scenie!

Tak potrafi tylko Tadeusz Wicherek, czołowy polski dyrygent średniego pokolenia, kompozytor i reżyser. Dyrygentem chciał być od zawsze, tak jak ojciec i stryj. Spełnił swoje marzenia dyrygując najlepszymi orkiestrami w Polsce. Od 1991 do 1995 roku był Dyrektorem Artystycznym Filharmonii w Jeleniej Górze a w latach 1999–2005  Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Filharmonii Kaliskiej. Od 1990 roku jest dyrygentem  Warszawskiej Opery Kameralnej, z którą brał udział w przygotowaniu i wystawieniu wszystkich dzieł scenicznych W. A. Mozarta. Od 1990 roku był dyrygentem, a od 2007 Dyrektorem Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej, znanej z cyklu telewizyjnego „Z Batutą i Humorem”, z którą corocznie prowadzi wiele koncertów, głównie w Niemczech. Koncertuje w Polsce, Europie, Azji, Ameryce Północnej i Środkowej.

Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji oraz nagrań muzyki filmowej. Ma w swoim repertuarze około 20 oper i baletów oraz bardzo bogaty zbiór utworów symfonicznych. W roku 2008 uhonorowany został tytułem „Ambasador Kultury Zamościa”. W 2016 r. otrzymał  brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (łac. chwała sztuce) – jest to polskie odznaczenie resortowe, nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

9 czerwca 2017 roku, Tadeusz Wicherek odsłonił swoją tablicę w Zamojskiej Alei Sław

- reklama-
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo

Gratuluji Tadeuszovi….jest to bardzo dobrý kamarád i dirigent. Petr Chromcak

Anonimowo

Również gratuluję. Cieszę się, że Pan Wicherek pokochał Zamość…z wzajemnością..:)