GAIA

Pod hasłem: „Sąsiedzi i My”, odbędzie się 42. w historii Zamościa Lato Teatralne. Święto teatru potrwa od 17 czerwca do 8 lipca. Program jest wypełniony spektaklami dla „dużych i małych” widzów. 42. Latu Teatralnemu towarzyszą wystawy, warsztaty i konkursy, a teatr będzie się dział w Zamojskim Domu Kultury, na Rynkach – Wielkim, Wodnym i Solnym, na Osiedlach Orzeszkowej i Zamoyskiego oraz w Parowozowni, czyli hali napraw PKP przy ul. Szczebrzeskiej.

Biletów i karnetów na przedstawienia ubywa każdego dnia. Można je kupić w Zamojskim Domu Kultury w Centrum Informacji Turystycznej (Ratusz) oraz na 2 godziny przed spektaklem – jeżeli jakieś zostaną. Są także spektakle, na które wstęp jest wolny.

42. Zamojskie Lato Teatralne zainauguruje Teatr Pijana Sypialnia (laureat Buławy Hetmańskiej 41. ZLT) widowiskiem „Łojdyrydy”. To komediowe widowisko wypełnione tańcem i muzyką. Na scenie będą królować: kujawiak, oberek i mazur, a uszy gości wypełni ludowa muzyka w nowoczesnej odsłonie [17 czerwca, godz. 21.30, Rynek Wielki, wstęp wolny].

Repertuar jest tak bogaty, że żal opuścić którykolwiek ze spektakli. Na zamojskich scenach wystąpią znakomite teatry polskie i zagraniczne: Teatr Pijana Sypialnia, Teatr Narodowy i Teatr Dramatyczny z Warszawy, Teatr Maska z Rzeszowa, Teatr Latarnia i Teatr Klepisko z Kazimierza Dolnego, Teatr Baj Pomorski z Torunia, Malabar Hotel Teatr, lwowski Teatr Woskkresinnia, czeski Continuo Theatre czy słowacki Divadlo Haliganda.

Na uwagę widzów zasługują oczywiście wszystkie propozycje teatralne, ale warto wybrać się na wymowną sztukę „Władcy”, dla której sceną będzie Parowozownia. Jest to opowieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Każda z części sztuki to wyspa na rzece historii, każdą rządzi inny władca, każda opowiada o innym wydarzeniu z tragicznych dziejów Europy. „Władcy” to rozdrapywanie ran, które bez oczyszczenia nie mają szansy się zabliźnić. Ogromna rolę odgrywa tu niezwykła muzyka, od klasycznego Second Waltz”, po mocny rock, budująca opowieść [28 czerwca, godz. 20.00, Parowozownia, ul. Szczebrzeska 11, bilety w ZDK, 25zł].

Znany z ubiegłorocznego ZLT Teatr Woskresinnia ze Lwowa, tym razem przyjedzie ze sztuką „Mewa”. Jako, że Czechow nie jest dosłownym, sztuka na pozór opowiada o chłopcu, którego cała seria niepowodzeń pisarskich oraz miłosnych doprowadza w konsekwencji do samobójstwa. Sztuka jest właściwie komedią o przemijaniu czasu, o młodości i idealizmie udaremnionych sarkastycznie przez starość i doświadczenie. Fajerwerki, ogień i projekcje wideo uzupełniają widowiskowość spektaklu [25 czerwca, godz. 21.30, Rynek Wielki, wstęp wolny].

Toruński Teatr Baj Pomorski w spektaklu z klocków stworzy na oczach dzieci konkretne postaci i obrazy. Spektakl „Wąż” opowiada o bohaterze, który czuje się bardzo dotknięty przez los. Nie może skakać, biegać, klaskać, ani nosić niczego pod pachą. Pewnego dnia, razem z Chomikiem Chrupusiem i Gekonem, wyrusza w świat w poszukiwaniu lepszego życia, a w rezultacie przygód, udają się do Boga. Spektakl opowiada małym widzom o potrzebie akceptacji oraz o sile przyjaźni, dla której nie istnieją bariery i ograniczenia [30 czerwca, godz. 17.00, Zamojski Dom Kultury, bilety w ZDK, 15zł].

Ostatni z teatralnych wieczorów to finałowe widowisko „Malinowy Chruśniak na Rynku Wodnym” z udziałem artystów, którzy teatru nabawili się w Zamościu, bo tu się wychowali. W scenerii Rynku Wodnego wystąpi wspaniała dziewiątka: Waldemar Barwiński, Marcin Bikowski, Sambor Dudziński, Anna Kukułowicz, Ireneusz Maciejewski, Hanna Piaseczna, Natalia Rzeźniak-Pospieszalska, Beata Ścibakówna, Mateusz Tymura [8 lipca, godz. 21.30, Rynek Wodny – wstęp wolny].

W repertuar teatralny 42. Zamojskiego Lata teatralnego idealnie wpisują się projekty towarzyszące, jak wystawa fotografii na Rynku Solnym, Lato Teatralne Młodych, podsumowanie 17. Edycji konkursu „Szukamy polskiego Szekspira”, czy chociażby Legenda Stołu Szwedzkiego.

Nowy Kurier Zamojski ma przyjemność być patronem medialnym tych niezwykłych zdarzeń teatralnych. Będziemy zapowiadać, zapraszać, relacjonować. Zaglądajcie na www.kurierzamojski.pl , gdzie znajdziecie dokładny program 42. Zamojskiego Lata Teatralnego.

Do zobaczenia w TEATRZE!

cag.

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments