„Idź i kochaj!” – XXI Ogólnopolskie Spotkanie Młodych nad Lednicą

0
986
Delegacja młodzieży naszej diecezji podczas procesji otwarcia spotkania Lednica 2017, fot. Wiktoria Hocek
GAIA

„Idź i kochaj!” Pod takim hasłem odbywało się w tym roku XXI Ogólnopolskie Spotkanie Młodych nad Lednicą. Czuwania te od wielu lat gromadzą liczne rzesze młodych entuzjastów.

„Lednica” bowiem to największe w Polsce modlitewne spotkanie młodzieży chrześcijańskiej. Jego organizatorem jest Duszpasterstwo Akademickie Ojców Dominikanów w Poznaniu, a pomysłodawcą – śp. ojciec Jan Góra, dominikanin z Poznania. Pierwsze spotkanie młodych na Polach Lednickich odbyło się w 1997 roku. Jan Paweł II na pokładzie śmigłowca, który krążył nad Bramą Rybą, symbolicznie wprowadził wówczas młodych w trzecie tysiąclecie.

Spotkaniom nad Lednicą patronował od początku Jan Paweł II, który kierował do młodych swoje przesłania. Zwyczaj ten kontynuował papież Benedykt XVI, a w tym roku po raz kolejny była okazja wysłuchać przesłania papieża Franciszka, który mówił:Pozdrawiam młodych, którzy – jak co roku – licznie gromadzą się w Lednicy. Drodzy Przyjaciele, «Idź i kochaj!» – to motto waszego spotkania. Prowadzi Was Maryja, która usłyszawszy w sercu to wezwanie, wyruszyła do Elżbiety, aby dzielić się radością swojego spotkania z Bogiem i nieść konkretną pomoc. Odtąd jest ciągle w drodze, nieustannie nawiedza swoje dzieci i niesie im Chrystusa, swego Syna. Drugim patronem waszego spotkania jest Zacheusz, o którym opowiadałem Wam podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, zachęcając do odwagi w poszukiwaniu Jezusa i do otwarcia Mu drzwi Waszego serca. Dziś Pan Jezus kieruje do Was te same słowa, które wypowiedział do Zacheusza: «zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w Twoim domu» (Łk 19, 5). Chce do Was przyjść i posłać was do braci, abyście dzielili się Jego miłością. Wie, że to nie jest to łatwe, dlatego zsyła Wam Ducha Świętego, który napełni Was Jego mocą. Proście Go o odwagę. Proście Go, aby pomógł Wam burzyć dzielące Was mury i uzdolnił do rozumienia siebie nawzajem, do budowania jedności wszystkich ludzi. Wszystkich Was, którzy gromadzicie się nad Jeziorem Lednickim, u źródeł chrzcielnych Polski, zawierzam opiece Maryi i z serca błogosławię”

„Idź i kochaj” – to motto XXI Spotkania Młodych Lednica 2000. Na wezwanie duszpasterza Lednicy o. Wojciecha Prusa zgromadziło się ponad 100 tysięcy pielgrzymów, którzy wspólnie modlili się i chwalili Pana. W tegorocznym uwielbieniu Boga na Polach Lednickich wzięła udział również 45 – osobowa grupa młodych z Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu.

W tym roku przewodnim tematem było wielkie ogólnopolskie dziękczynienie za Światowe Dni Młodzieży. Mówiliśmy zatem „Idź i kochaj!” za papieżem Franciszkiem, który w Krakowie skierował do młodych przesłanie, aby wstać z kanapy.

Rok 2017 jest szczególny – to 300. rocznica koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, 140. rocznica objawień Matki Bożej Gietrzwałdzkiej i 100. objawień w Fatimie. Z tego też względu podczas spotkaniu młodych towarzyszyła bogata symbolika związana ze wspominanymi wydarzeniami, między innymi każdy uczestnik spotkania otrzymał wyjątkowy różaniec – przez co chcieliśmy odpowiedzieć na wezwanie Maryi, która we wszystkich objawieniach nawoływała do odmawiania modlitwy różańcowej.

Na Pola Lednickie dotarliśmy już o godz. 10.00, gdzie mogliśmy wysłuchać wielu ciekawych konferencji. Centralnym punktem spotkania młodych nad Lednicą była Eucharystia pod przewodnictwem Prymasa Polski Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ks. Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Wraz z księdzem arcybiskupem, Mszę św. sprawowało wielu biskupów oraz ponad 1200 kapłanów. Homilię wygłosił biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś, w której mówił: „Jesteśmy na Wigilii Pięćdziesiątnicy. Jesteśmy w wielkim oczekiwaniu na to, co Duch Święty może wnieść́ w nasze życie. Na to, co On wnosi w nasze życie wtedy, kiedy sam w nie wchodzi jako Osoba. Są̨ to takie sprawy i takie rzeczy, których my sami z siebie nie potrafimy wyprodukować́. Możesz to tylko przyjąć́. Pierwsze pytanie tej Ewangelii to jest pytanie: „Czy jesteś́ otwarty?” – jakie jest w tobie teraz, w tej chwili, oczekiwanie? Czy jesteś́ gotów przyjąć́ Ducha Świętego, który chce wejść́ w ciebie po raz kolejny, chce wejść́ jako Osoba, jako miłość́ w tajemnicy Trójcy Świętej? Czy jesteś́ gotów Go przyjąć́? Czy jesteś́ otwarty na ten dar? (…) Zapytajcie, ile w was jest takiej postawy otwarcia – przyjdź́. Przyjdź́, wejdź́, poddaj mnie sobie”.

Entuzjazm zebranych 3 czerwca 2017 r. podczas XXI Spotkania Młodych sięgnął zenitu podczas uwielbienia po komunii świętej. Na zakończenie spotkania młodzi przeszli przez Bramę Trzeciego Tysiąclecia, czyli „Rybę” w symbolicznym geście wyboru Chrystusa. Ma ona kształt ryby – znaku rozpoznawczego pierwszych chrześcijan.

Każdy z uczestników lednickiego spotkania otrzymał puzzle lednickie. Puzzel ma służyć realnemu spotkaniu, bo żeby złożyć cały napis „Idź i kochaj!” trzeba połączyć ze sobą dwa puzzle. Było to zaproszenie do wręczenia jednego z puzzli drugiej osobie, jednak nie tej, która jako pierwsza przyszła na myśl, ale – może jeszcze nieznanej – którą w naszym życiu wskaże nam Duch Święty. Każdy otrzymał również różaniec, który ma być dla nas towarzyszem drogi, który będzie podtrzymywać entuzjazm budowania wspólnoty z innymi. Modląc się na różańcu bowiem, stajemy się naśladowcami Maryi, mamy odwagę iść i kochać!, otrzymaliśmy również świecę – symbol światła i pokoju. Jak co roku na Polach Lednickich rozbłysły dziesiątki tysięcy świec. Jest to znak płonącej wiary. Razem z tym światłem mamy iść i kochać! 

Warto w tym miejscu wspomnieć, że spotkanie nad Lednicą nie było jedynym punktem naszego pielgrzymowania. Gdyż wspólnie odwiedziliśmy również Katedrę Poznańską, Stadion Lecha w Poznań oraz piękną poznańską starówkę.

Oby duchowe owoce modlitewnego czuwania, które zgromadziło ponad 100 tysięcy młodych z całej Polski były widoczne w naszym codziennym życiu. Szczególnie ważne jest, aby każdy odkrył cel swojego życia. Bo Lednica to WYBÓR CHRYSTUSA. Wybór, który nas kształtuje, ale jednocześnie zobowiązuje. Jest to nasza odpowiedź na Bożą inicjatywę miłości. Dlatego trzeba bym ja i Ty codziennie powtarzał te słowa: Panie Jezu Chryste, Ciebie wybieram jako mojego Pana i za apostołem Piotrem powtarzam: Ty jesteś Chrystus, Boga Syn, Zbawiciel! Tobie oddaję moją przeszłość, dzień dzisiejszy i przyszłość oraz całą moją wieczność. Ty jesteś moją Prawdą, Ty jesteś moją Drogą, moim Życiem i moją Miłością. Teraz i na wieki.

Ks. Sławomir Skowroński

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments