GAIA

Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem” zwarło szeregi i skrupulatnie pracuje nad kolejną edycją wielkiego wydarzenia historycznego. W tym roku przypada 97 rocznica Bitwy pod Komarowem.
VIII Manewry Kawalerii zaplanowano, jak zawsze na ostatni tydzień sierpnia, a samą widowiskową inscenizację na niedzielę 27 sierpnia 2017 na polach Wolicy Śniatyckiej. Do wydarzenia zostało jeszcze mnóstwo słonecznych dni, ale już dzisiaj warto  zaznaczyć w kalendarzu wielkie i fascynujące święto Kawalerii.

fot. FB Bitwa pod Komarowem
fot. FB Bitwa pod Komarowem

Doroczny trud wkładany od kilkunastu lat w organizację manewrów oraz inscenizacji został zauważony i doceniony podczas IV Warszawskich Dni Kawaleryjskich. Dowódca Komarowskiej Potrzeby, Tomasz Dudek, odebrał Nagrodę im.gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego z rąk gen. bryg. Roberta Głąba-Dowódcy Garnizonu Warszawa.
Bitwa pod Komarowem została nagrodzona statuetką w kategorii „NAJWIĘKSZE WYDARZENIE PROMUJĄCE KAWALERIĘ POLSKĄ”.
Nagroda im. gen. Bolesława Wieniawy – Długoszowskiego została ustanowiona, aby wyróżnić osoby, instytucje i społeczności, które swoją pracą i twórczością promują historię polskiej jazdy i ideały przyświecające przedwojennej kawalerii.  Przyznawana jest za dokonania w roku ubiegłym, wyjątkowo może zostać przyznana za całokształt działalności.

Tomasz Dudek Bitwa pod Komarowem - 97. rocznica
Dowódca Komarowskiej Potrzeby – Tomasz Dudek

Nagroda nosi imię najsłynniejszego polskiego kawalerzysty – gen. Bolesława Wieniawy Długoszowskiego. Jest on symbolem kawalerii, przedwojennego fasonu i fantazji. Generał dywizji Wojska Polskiego, dyplomata, osobisty adiutant Józefa Piłsudskiego, poeta, lekarz medycyny, tłumacz, dziennikarz, wojskowy, artysta. W swoim życiorysie łączył szereg aktywności – od artystycznych przez dyplomatyczne do wojskowych i to właśnie wszystkie one zawarte są w nagrodzie Jego imienia.
W kategorii „SZTUKA” uhonorowano Annę Wojda za książkę  „W blasku zachodzącego słońca – bitwa pod Komarowem 1920”.
Obie kategorie utworzono w tym roku, a komarowscy laureaci są pierwszymi, którym ją przyznano.

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments