Zamościanin Eugeniusz Polak uhonorowany Krzyżem Zesłańców Sybiru

0
891
GAIA

Wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował osobę zasłużoną w służbie państwu i społeczeństwu wręczając Eugeniuszowi Polakowi Krzyż Zesłańców Sybiru.

Odznaczenie to jest wyrazem narodowej pamięci o obywatelach polskich deportowanych w latach 1939-1956 na Syberię, do Kazachstanu i północnej Rosji, w hołdzie dla ich męczeństwa oraz wierności ideałom wolności i niepodległości.

Eugeniusz Polak urodził się w lipcu 1939 r. Mając pół roku, w dniu 10 lutego 1940 r., został zesłany wraz z całą rodziną w pierwszej deportacji z miejscowości Dachnów (powiat lubaczowski) na Syberię do miejscowości Tara w rejonie Omska (prawie 4 tys. km od rodzinnego Dachnowa), gdzie przebywał do czerwca 1946 roku (6 lat i 5 miesięcy). Po powrocie do kraju pracował w administracji publicznej. Obecnie przebywa na emeryturze. Jest mieszkańcem Zamościa.

W uroczystości, która odbyła się w domu Pana Eugeniusza uczestniczył poza wojewodą, poseł na Sejm RP i jednocześnie prezes Związku Sybiraków Oddział w Zamościu Sławomir Zawiślak.

Krzyż Zesłańców Sybiru jest nadawany osobom, które w chwili deportacji posiadały obywatelstwo polskie oraz dzieciom tych osób urodzonym na zesłaniu. Może być nadawany również osobom, które więzione w łagrach, obozach i miejscach zsyłek jako obywatele polscy, w chwili nadawania im Krzyża, posiadają obywatelstwo innego państwa.

źródło: LUW

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments