“Rektorska z Zamościa” – gra miejska

0
1229

 

Uczniowie klas Technikum Obsługi Turystycznej zamojskiego “Ekonomika” zapraszają do wzięcia udziału w I Ekonomicznej Grze Miejskiej „Rektorska z Zamościa”, która odbędzie się 24 maja 2017r. na terenie Zamojskiej Starówki.

Celem gry jest rozwijanie kreatywności i przedsiębiorczości, poznanie historii miasta Zamość oraz topografii Starego Miasta,  rozwijanie zainteresowania  turystyką  i kształcenie umiejętności pracy w zespole. Udział w grze daje możliwość pozyskania nowej wiedzy i umiejętności, a także odkrycia talentów przyszłych organizatorów imprez turystycznych.

Gra otrzymała nazwę „Rektorska z Zamościa”. Dlaczego?

Bohaterem fabuły Gry został Szymon Piechowicz, właściciel znanej w Zamościu „Apteki Rektorskiej”. Szymon Piechowicz na sprzedaży medykamentów na Rynku Wielkim „dorobił się majątku”, który postanowił przekazać swoim spadkobiercom.

Szymon Piechowicz był studentem Akademii Zamojskiej wkrótce po jej otwarciu w 1595 r. Potem studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uzyskał stopień bakałarza sztuk wyzwolonych. W 1603 r. został powołany na katedrę logiki w Akademii Zamojskiej. W 1607 r. wyjechał na dalsze studia do Włoch, i tam na uniwersytecie w Padwie 25 lutego 1609 r. uzyskał dyplom doktora medycyny. Po powrocie do Zamościa objął w Akademii katedrę medycyny. W latach 1611 – 1624 był siedmiokrotnie wybierany na rektora, dał się poznać jako światły organizator życia uczelni.
Szymon Piechowicz był właścicielem kamienicy z apteką do 1651 r. Lustracja z 1657 r., wymieniająca jako właściciela kamienicy Piechowicza, dotyczyła Stanisława, syna Szymona, również aptekarza, oraz Marianny i Katarzyny, córek Szymona. Wkrótce jako spadkobiercy zostali wymienieni: Stanisław Augustynowicz i Jan Przybysławski – zięciowie.
Aby otrzymać spadek, uczestnicy Gry powinni rozwiązać 10 zagadek…
Gra odbywa się na  Starym Mieście w Zamościu, gdzie można znaleźć ślady Szymona:

TESTAMENT Szymona Piechowicza

„… Jam jest Szymon Piechowicz, profesor i rektor Akademii Zamojskiej, później rajca zamojski właściciel kamienicy i apteki rektorskiej . Będąc w pełni władz umysłu, ostatnią swą wolę spisałem. Spadkobierców mych zobowiązuje do postanowień zawartych w tym dokumencie wypełnienia. 

Spadku mego godzien będzie ten, któren wykaże się jasnością umysłu i siłą swego ducha, podczas prób przed nim wytyczonych. Przed śmiałkiem owym zostanie postawione wiele wyzwań oraz sytuacji zdradliwych i podstępów.

Czeka cię 10 zagadek, by spadek zdobyć, winnyś wszystkie je rozwikłać. Jeden tylko będzie dziedzic…. więc biegnij chyżo, bo czas schodzi. Miejsce – Ekonomik będzie początkiem i końcem twej drogi…”

Szczegóły oraz kontakt do organizatorów TUTAJ

Poprzedni artykułBadania dla Panów
Następny artykuł„Mieczysław Kosz – legenda jazzu” – wystawa w “Plastyku”
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments