Leśmianowska Ulica Poetycka [PEŁNY PROGRAM]

0
937

Spotkania autorskie, koncerty, pokaz filmów, pisanie wiersza, warsztaty plastyczne i muzyczne, spacer leśmianowskimi ścieżkami, gra uliczna, uczestnictwo w Bigosie u Bibliofilów…..to wszystko w ramach Leśmianowskiej Ulicy Poetyckiej. Zamojski Dom Kultury zaprasza na weekend pełen atrakcji. Leśmianowska Ulica Poetycka potrwa trzy dni (26-28 maja 2017). Poniżej prezentujemy szczegółowy program wydarzenia oraz poszczególne atrakcje.

Festiwal akcentuje obecność Bolesława Leśmiana w literaturze polskiej, jak też europejskiej. Na program złożą się motywy: biograficzny – z udziałem autorów książek o B. Leśmianie; tłumaczeniowy – o czym opowiedzą autorzy przekładów; „Leśmian międzynarodowy” w ujęciu badaczy literatury; leśmianowskie inspiracje we współczesnej kulturze.

Motywy programowe: czas poety w Zamościu, Leśmian międzynarodowy, niezwykłe dzieje nieznanych rękopisów pisarza – nasuwają pytanie: czy trzeba nam dotrzeć do tego świata wychodzącego do nas z przeszłości?
Organizatorzy zachęcają do dyskusji podczas spotkań autorskich, ale też do udziału w imprezach z literackich inspiracji: koncertów (Leśmian i Kaczmarski, Nohavica, Dylan), pokazu filmów (literaci Zamościa), napisania wiersza (konkurs Sztambuch Ulicy) warsztatów (podróże z Sindbadem Żeglarzem oraz wykonanie dźwiękowych instrumentów muzycznych do Grającego Drzewa), spaceru leśmianowskimi ścieżkami (wędrowny wernisaż fotografii z lat międzywojennych), gry ulicznej (tropem rękopisów w tajemniczych walizkach), uczestniczenia w Bigosie u Bibliofilów (reprint wieczoru literackiego z 1932 r.).
Intencją na przyszłe lata jest ustawienie w plenerze niewielkich rzeźb bohaterów leśmianowskich wierszy, co może oryginalnie wpisać się w rozpoznawalny wizerunek naszego miasta. W Roku Leśmiana w Zamościu plejadę postaci otworzy Bajdała.

„Leśmianowska Ulica Poetycka” będzie odbywać się w Zamościu w ostatni weekend maja 26-28.05.2017r.
Wydarzenie zyskało dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Zamość.

Atrakcje Leśmianowskiej Ulicy Poetyckiej

Tajemnica, zabawa i spacer – to wszystko składa się na grę miejską TROPEM RĘKOPISÓW W TAJEMNICZYCH WALIZKACH.

26 maja o godz.18:30 na Rynku Wodnym w pojedynkę lub z grupą znajomych, z rodziną można będzie rozpocząć wędrówkę śladami rękopisów Bolesława Leśmiana. 12 punktów gry to 12 zadań i zagadek, których rozwiązanie pozwoli odkryć pewną tajemnicę. Każde rozwiązane zadanie to zdobyty punkt, a im więcej punktów tym ciekawsza nagroda. Na każdym punkcie trzeba mieć szeroko otwarte oczy, wytężony wzrok i słuch, gdyż każdy element jest fragmentem układanki, a w jej ułożeniu przeszkadzają snujące się na trasie gry duchy.

Co znajduje się w amerykańskiej walizce Leśmiana, która wywieziona z płonącej Warszawy
w 1944 roku przez Anglię, Argentynę dociera do Austin? Czy jest szansa, by odnaleźć drugą walizkę ukrytą w warszawskiej kamienicy?

Tego dowiecie się tylko jeśli 26 maja weźmiecie udział w grze!

Zapisy trwają do 22 maja: tel. 84-6392021, fb Zamojski Dom Kultury lub sekretariat ZDK.

Gra dla osób w wieku 3-100 lat.

Kontakt: ZDK – Joanna Bilska-Pawłowska, tel. 84-6392021

Sindbad Żeglarz wyrusza w podróż i zabiera ze sobą wszystkich małych i większych podróżników.

28 maja o godz. 14:30 na Rynku Wodnym – Literacka podróż śladami Sindbada Żeglarza.

Zamojski Dom Kultury zaprasza na warsztaty plastyczne dla małych i dużych. Utwór Bolesława Leśmiana przeniesie uczestników zabawy w miejsca, w które zaprowadzić może nas tylko wyobraźnia.

Warsztat dla dzieci i młodszej młodzieży.

Zapisy do 26 maja: tel. 84-6392021 lub na miejscu w ZDK.

Dla odważnych podróżników przewidziane są nagrody.

Kontakt: ZDK – Joanna Bilska-Pawłowska, tel. 84-6392021

Chcesz być posiadaczem własnoręcznie wykonanego instrumentu, na którym można grać?

Dźwięk i słowo – warsztaty budowy instrumentów muzycznych

27, 28 maja godz. 14:30 – Zamojski Dom Kultury i Rynek Wodny

Warsztaty prowadzi Tomasz Bozdek Kozdraj – muzyk i twórca instrumentów perkusyjnych.

Zajęcia przeznaczone są dla dwóch grup: MŁODZIEŻY oraz dla PAR RODZIC/DZIECKO,
bo do skonstruowania instrumentów potrzeba dwóch osób i ducha współpracy.

Pierwszego dnia – budujemy kije deszczowe i bębny. Drugiego gramy – bo zaletą tych instrumentów jest to, że każdy może się na nich szybko nauczyć grać. Dwugodzinny warsztat podzielony jest na dwie grupy, każda po godzinie. Liczba budowniczych jest ograniczona. Każdy z uczestników kończy pracę jako szczęśliwy posiadacz własnoręcznie wykonanego instrumentu.

Bezpłatne wejściówki na warsztaty będą rozdawane przez tydzień od 15 do 22 maja
w sekretariacie ZDK.

Kontakt: ZDK – Joanna Bilska-Pawłowska, tel. 84-6392021

Organizator – Zamojski Dom Kultury z gronem partnerów: Urząd Miasta Zamość, Towarzystwo Leśmianowskie, Księgarnia-Kawiarnia Szkoła Życia, Księgarnia im. B. Leśmiana, Restauracja Corner Pub, I Liceum Ogólnokształcące im. J. Zamoyskiego, Galeria Zamojska BWA, Muzeum Fotografii, Muzeum Zamojskie, Stowarzyszenie Civitas Christiana,

Leśmianowską Ulicę Poetycką dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ze środków Miasta Zamość

Patronat mediów: Nowy Kurier Zamojski, Zamojski Kwartalnik Kulturalny, Akcentliteratura i sztuka, Telewizja Zamość, Radio Lublin, Gazeta Internetowa Lubię Hrubieszów, Zamość on Line, Zamojski Dziennik Internetowy roztocze.net

Poprzedni artykuł„Mieczysław Kosz – legenda jazzu” – wystawa w “Plastyku”
Następny artykułZamojski Dzień Papieski [PROGRAM]
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments