W Zamościu na ulicy…Poetyckiej

0
926

Zamojski Dom Kultury zaprasza na Leśmianowską Ulicę Poetycką, akcentującą obecność Leśmiana w kulturze Zamościa oraz w literaturze polskiej i europejskiej.
Intencją projektu jest przekazanie jak najpełniejszego wizerunku pisarza i oryginalnego świata jego twórczości, a także związku twórcy z Zamościem

Festiwal akcentuje obecność Bolesława Leśmiana w literaturze polskiej, jak też europejskiej. Na program złożą się motywy: biograficzny – z udziałem autorów książek o B. Leśmianie; tłumaczeniowy – o czym opowiedzą autorzy przekładów; „Leśmian międzynarodowy” w ujęciu badaczy literatury; leśmianowskie inspiracje we współczesnej kulturze.

Motywy programowe: czas poety w Zamościu, Leśmian międzynarodowy, niezwykłe dzieje nieznanych rękopisów pisarza – nasuwają pytanie: czy trzeba nam dotrzeć do tego świata wychodzącego do nas z przeszłości?
Organizatorzy zachęcają do dyskusji podczas spotkań autorskich, ale też do udziału w imprezach z literackich inspiracji: koncertów (Leśmian i Kaczmarski, Nohavica, Dylan), pokazu filmów (literaci Zamościa), napisania wiersza (konkurs Sztambuch Ulicy) warsztatów (podróże z Sindbadem Żeglarzem oraz wykonanie dźwiękowych instrumentów muzycznych do Grającego Drzewa), spaceru leśmianowskimi ścieżkami (wędrowny wernisaż fotografii z lat międzywojennych), gry ulicznej (tropem rękopisów w tajemniczych walizkach), uczestniczenia w Bigosie u Bibliofilów (reprint wieczoru literackiego z 1932 r.).
Intencją na przyszłe lata jest ustawienie w plenerze niewielkich rzeźb bohaterów leśmianowskich wierszy, co może oryginalnie wpisać się w rozpoznawalny wizerunek naszego miasta. W Roku Leśmiana w Zamościu plejadę postaci otworzy Bajdała.

“Leśmianowska Ulica Poetycka” będzie odbywać się w Zamościu w ostatni weekend maja 26-28.05.2017r.
Wydarzenie zyskało dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Zamość.

Szczegółowy program:

 

Poprzedni artykułZamojski OSiR ma nowego dyrektora
Następny artykułBadania dla Panów
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments