Zamojska młodzież na międzynarodowej wymianie

0
899

Młodzież z Bursy Międzyszkolnej nr 2 w Zamościu oraz z II Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu już po raz trzeci wzięła udział w trójstronnej wymianie. Spotkanie międzynarodowe związane było z uroczystościami upamiętniającymi 72. rocznicą wyzwolenia Obozu Koncentracyjnego Mauthausen, które odbyły się 7 Maja 2017. Obchody w Mauthausen zostały poprzedzone dziewięciodniowymi warsztatami dla uczestników na terenie północnej Austrii.

W spotkaniu, oprócz młodzieży z Zamościa, brali udział także uczniowie ze szkoły Rose Steyr z Austrii i Anna Freud Schule Berlin z Niemiec. Projekt został współfinansowany przez Stiftung Erinnerung Verantwortung Zukunft, Zukunftsfonds der Republik Osterreich, Axel Springer Stiftung oraz Senatsverwaltung fur Bildung Jugend und Familie Berlin.

- reklama-

Uczniowie przygotowywali się do wyjazdu przez kilka miesięcy. Młodzież spotkała się z byłym więźniem p. Wiesławem Krawczykowskim w II LO w Zamościu oraz pojechała do Warszawy, gdzie rozmawiali z byłymi więźniami obozu koncentracyjnego Mauthausen w Izbie Pamięci Klubu Byłych Więźniów Politycznych Obozów Koncentracyjnych Mauthausen – Gusen. O swoich przeżyciach opowiadali: Leszek Polkowski, Eugeniusz Śliwiński i Mieczysław Herubin. Po raz kolejny uczniowie spotkali się z byłymi więźniami już podczas odchodów 72. rocznicy wyzwolenia Obozu Mauthausen w Austrii.

Młodzież odwiedziła miejsca pamięci związane ze zbrodnią hitlerowską na terenie Austrii – Obóz Koncentracyjny w Mauthausen oraz Obóz Eutanazji w Hartheim. W programie wymiany uwzględniono także zwiedzanie Linz oraz Wiednia.

W okolicach historycznego miejsca zbrodni Nazistowskich Niemiec, na zamku Schloss Riedegg zorganizowane zostały warsztaty teatralne, ruchowe oraz fotograficzne. Na zakończenie projektu młodzież zaprezentowała przedstawienie podsumowujące pracę w grupach warsztatowych, łączące teatr słowa, ruchu oraz obrazu. Był to nowatorski sposób uczczenia pamięci o więźniach obozów koncentracyjnych.

Przedstawienie zostało zaprezentowane w trzech miejscach. Podczas uroczystości związanej z 72. rocznicą wyzwolenia Obozu, przy pomniku niemieckim w obecności władz Niemiec i byłych więźniów. Następnie młodzież zaprezentowała swój „performance” przed Delegacją Polską oraz byłymi więźniami i ich rodzinami. Ostatnia prezentacja efektów pracy warsztatowej grupy teatralnej, fotograficznej i tanecznej obyła się w szkole Gymnasium und Bundesrealgymnasium Wien 21 w Wiedniu.

Podczas obchodów związanych z 72. rocznicą wyzwolenia obozu Mauthausen młodzież wzięła udział w ceremonii centralnej na placu apelowym, w której uczestniczyły delegacje z całego świata. Polskę reprezentowała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego p. Magdalena Gawin oraz Ambasador RP w Wiedniu p. Artur Lorkowski. Po uroczystościach centralnych, zamojska młodzież wraz ze swoimi rówieśnikami z Austrii i Niemiec została zaproszona na oficjalne spotkanie z byłymi więźniami oraz władzami Austrii m.in. Alexander Van der Bellen – prezydentem Austrii.

Ostatnim punktem projektu była wizyta w Wiedniu, gdzie młodzież uczestniczyła w uroczystościach z okazji 8 Maja „Fest der Freude”. Na reprezentacyjnym placu Heldenplatz, odbył się koncert orkiestry symfonicznej, z okazji zakończenia II wojny światowej na terenie Austrii.

Językiem projektu był język angielski, zamojska młodzież miała okazję do doskonalenia umiejętności komunikacyjnych w obcych językach oraz do nawiązania kontaktów interpersonalnych z rówieśnikami z Austrii i Niemiec.

Realizacja projektu była możliwa dzięki zawiązanej współpracy
z Dokumentationzentrum oraz Stiftung wannseeFORUM w Berlinie. Wyjazdy w listopadzie 2015 r., grudniu 2016 r. oraz w maju 2017 r. zapoczątkują kolejne spotkania młodzieży polskiej, niemieckiej i austriackiej. Planowane są kolejne wymiany młodzieżowe o tematyce historycznej.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments