Zamojska młodzież na międzynarodowej wymianie

0
887

Młodzież z Bursy Międzyszkolnej nr 2 w Zamościu oraz z II Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu już po raz trzeci wzięła udział w trójstronnej wymianie. Spotkanie międzynarodowe związane było z uroczystościami upamiętniającymi 72. rocznicą wyzwolenia Obozu Koncentracyjnego Mauthausen, które odbyły się 7 Maja 2017. Obchody w Mauthausen zostały poprzedzone dziewięciodniowymi warsztatami dla uczestników na terenie północnej Austrii.

W spotkaniu, oprócz młodzieży z Zamościa, brali udział także uczniowie ze szkoły Rose Steyr z Austrii i Anna Freud Schule Berlin z Niemiec. Projekt został współfinansowany przez Stiftung Erinnerung Verantwortung Zukunft, Zukunftsfonds der Republik Osterreich, Axel Springer Stiftung oraz Senatsverwaltung fur Bildung Jugend und Familie Berlin.

Uczniowie przygotowywali się do wyjazdu przez kilka miesięcy. Młodzież spotkała się z byłym więźniem p. Wiesławem Krawczykowskim w II LO w Zamościu oraz pojechała do Warszawy, gdzie rozmawiali z byłymi więźniami obozu koncentracyjnego Mauthausen w Izbie Pamięci Klubu Byłych Więźniów Politycznych Obozów Koncentracyjnych Mauthausen – Gusen. O swoich przeżyciach opowiadali: Leszek Polkowski, Eugeniusz Śliwiński i Mieczysław Herubin. Po raz kolejny uczniowie spotkali się z byłymi więźniami już podczas odchodów 72. rocznicy wyzwolenia Obozu Mauthausen w Austrii.

Młodzież odwiedziła miejsca pamięci związane ze zbrodnią hitlerowską na terenie Austrii – Obóz Koncentracyjny w Mauthausen oraz Obóz Eutanazji w Hartheim. W programie wymiany uwzględniono także zwiedzanie Linz oraz Wiednia.

W okolicach historycznego miejsca zbrodni Nazistowskich Niemiec, na zamku Schloss Riedegg zorganizowane zostały warsztaty teatralne, ruchowe oraz fotograficzne. Na zakończenie projektu młodzież zaprezentowała przedstawienie podsumowujące pracę w grupach warsztatowych, łączące teatr słowa, ruchu oraz obrazu. Był to nowatorski sposób uczczenia pamięci o więźniach obozów koncentracyjnych.

Przedstawienie zostało zaprezentowane w trzech miejscach. Podczas uroczystości związanej z 72. rocznicą wyzwolenia Obozu, przy pomniku niemieckim w obecności władz Niemiec i byłych więźniów. Następnie młodzież zaprezentowała swój „performance” przed Delegacją Polską oraz byłymi więźniami i ich rodzinami. Ostatnia prezentacja efektów pracy warsztatowej grupy teatralnej, fotograficznej i tanecznej obyła się w szkole Gymnasium und Bundesrealgymnasium Wien 21 w Wiedniu.

Podczas obchodów związanych z 72. rocznicą wyzwolenia obozu Mauthausen młodzież wzięła udział w ceremonii centralnej na placu apelowym, w której uczestniczyły delegacje z całego świata. Polskę reprezentowała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego p. Magdalena Gawin oraz Ambasador RP w Wiedniu p. Artur Lorkowski. Po uroczystościach centralnych, zamojska młodzież wraz ze swoimi rówieśnikami z Austrii i Niemiec została zaproszona na oficjalne spotkanie z byłymi więźniami oraz władzami Austrii m.in. Alexander Van der Bellen – prezydentem Austrii.

Ostatnim punktem projektu była wizyta w Wiedniu, gdzie młodzież uczestniczyła w uroczystościach z okazji 8 Maja „Fest der Freude”. Na reprezentacyjnym placu Heldenplatz, odbył się koncert orkiestry symfonicznej, z okazji zakończenia II wojny światowej na terenie Austrii.

Językiem projektu był język angielski, zamojska młodzież miała okazję do doskonalenia umiejętności komunikacyjnych w obcych językach oraz do nawiązania kontaktów interpersonalnych z rówieśnikami z Austrii i Niemiec.

Realizacja projektu była możliwa dzięki zawiązanej współpracy
z Dokumentationzentrum oraz Stiftung wannseeFORUM w Berlinie. Wyjazdy w listopadzie 2015 r., grudniu 2016 r. oraz w maju 2017 r. zapoczątkują kolejne spotkania młodzieży polskiej, niemieckiej i austriackiej. Planowane są kolejne wymiany młodzieżowe o tematyce historycznej.

Poprzedni artykułWizyta Prezydenta, mniej oficjalnie
Następny artykułUdany start ZTN „Raptis” na turnieju w Warszawie
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments