Zamość: Centralne Obchody Święta Straży Granicznej z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy

0
1637

Dziś na Rynku Wielkim w Zamościu odbyły się uroczyste Centralne Obchody Święta Straży Granicznej. Uczestniczył w nich Prezydent RP Andrzej Duda oraz Mariusz Błaszczak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. W ramach obchodów odbyła się uroczystość awansowania oficerów na wyższe stopnie służbowe, w tym promocja na pierwszy stopień oficerski, którą otrzymało ponad 80 osób.

Uroczystości poprzedziła msza święta w Parafii Katedralnej Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła.

Główne obchody na Rynku Wielkim rozpoczęły się o godz godz. 12:30 złożeniem meldunku przez Komendanta Głównego SG Prezydentowi RP. Następnie miał miejsce przegląd pododdziałów i przywitanie Prezydenta RP z pododdziałami. Ponad 80 funkcjonariuszy otrzymało odznaczenia na pierwszy stopień oficerski. Prezydent wręczył także dwie nominacje generalskie. Do stopnia generała brygady awansowany został pochodzący z Zamościa płk SG Marek Łapiński – Komendant Główny Straży Granicznej oraz jego zastępca płk SG Tomasz Praga.

– Panie Komendancie, Panie Generale, jestem ogromnie wzruszony, że mogłem wręczyć Panu tą nominację generalską w Pana mieście – mieście tak niezwykle pięknym, wrośniętym jak w serce w Polską historię i tradycję, mieście wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, mieście absolutnie niepowtarzalnym do którego zawsze przybywam z niezwykłą radością. Gratuluję wszystkim nowo nominowanym, gratuluję wszystkim odznaczonym. Z całego serca dziękuję za wspaniałą służbę dla Polski i za wspaniałe reprezentowanie Rzeczypospolitej i proszę o dalszą służbę i stanie na straży granic i bezpieczeństwa naszego Państwa – mówił podczas swojego wystąpienia Prezydent Andrzej Duda.

Uroczystości zakończyła Defilada oraz musztra paradna w wykonaniu Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

Po oficjalnych uroczystościach wszyscy odznaczeni funkcjonariusze zrobili sobie pamiątkową fotografię z Prezydentem Andrzejem Dudą na schodach zamojskiego Ratusza oraz odśpiewali mu “Sto lat” z okazji przypadających dziś 45 urodzin. Urodzinową pieśń Głowie Państwa zaśpiewali także zgromadzeni na Rynku Wielkim mieszkańcy. Także i z nimi Prezydent zapozował do wspólnych zdjęć.

Uroczystość zakończyło spotkanie w Ratuszu z władzami Miasta oraz parlamentarzystami

Poprzedni artykułOszuści podszywają się pod znaną sieć i oferują wymianę telefonu!
Następny artykułWizyta Prezydenta, mniej oficjalnie
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments