Kapliczka w Górecku Kościelnym: Usunięto szkody wyrządzone przez wandali

1
1180

Niedawno informowaliśmy za portalem Roztocze Wita, o dewastacji Kapliczki na wodzie w Górecku Kościelnym. Od naszego Czytelnika otrzymaliśmy zdjęcia ukazujące, że wyrządzone przez bezmyślnych wandali szkody wstępnie usunięto.

Zabytkowa, drewniana kapliczka znajdująca się nad potokiem “Szum” już od jakiegoś czasu jest w nie najlepszym stanie. Deski składające się na podest kapliczki są już spróchniałe. Potrzebna jest renowacja zabytku. Jakby tego było mało wandale zdewastowali obiekt. Została ona pomazana, w jej oknie wybito szybę. Zdewastowano również prowadzące do Kapliczki schody. Dziś otrzymaliśmy od naszego Czytelnika zdjęcia ukazujące, iż wyrządzone szkody wstępnie naprawiono. Kapliczka została oczyszczona i zabezpieczona.

Kapliczka „Na wodzie” w Górecku Kościelnym zbudowana została na palach, nad potokiem Szum. Według lokalnych podań lokalizację kapliczki wskazał sam św. Stanisław (podczas swoich objawień w 1648r). Źródełko, które tam wybija nazywane jest Boża Łezka.

Woda ze źródełka ma właściwości lecznicze. Podobno najlepiej pomaga na schorzenia reumatyczne i bóle gardła. Niektórzy twierdzą też, że przynosi szczęście.

 

Poprzedni artykułV Regionalna Konferencja Polskiej Federacji Szpitali Zamość 2017
Następny artykułCentralne Obchody Święta Straży Granicznej (filmy i zdjęcia z prób)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo

Farba usunięta, ale niestety ślady po wandalizmie pozostały, ta farba trochę weszła w drewno wić nie cała farba została usunięta. pozostały – zresztą widać to na zdjęciach. jednakże to co zwraca uwagę, to jednak liczne nacięcia, napisy pamiątkowe pozostawiane przez “pielgrzymów”, typu wyznanie miłości itd..
Przy okazji tego wandalizmu, czy nie warto zastanowić się nad małym remontem kapliczki, wymalować ją jakimś bezbarwnym impregnatem czy czymś podobnym?