Antoine de Saint-Exupéry i Kazimierz Wierzyński na tegorocznej maturze z j. polskiego

0
1188
“Ziemia, planeta ludzi” Antoine de Saint-Exupéry lub wiersz Kazimierza Wierzyńskiego “Słyszę czas”. Na podstawie jednego z tych utworów tegoroczni maturzyści musieli napisać wypracowanie podczas egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.

O godz. 11.50 maturzyści zakończyli egzamin. Co było? Pojawiły się trzy teksty źródłowe: “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, tekst o Henryku Sienkiewiczu i tekst o zanikaniu języków z czasopisma National Geographic . Na ich podstawie maturzyści musieli odpowiedzieć na pytania testowe oraz otwarte.

Jakie były tematy wypracowań?

Maturzyści mieli do wyboru rozprawkę na temat: “Praca – pasja czy obowiązek? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi, planety ludzi Antoine’a de Saint-Exupery’ego oraz do wybranych tekstów kultury.” lub analizę wiersza Kazimierza Wierzyńskiego “Słyszę czas”.

Do tegorocznej matury z obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego przystąpiło około 284 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników z całej Polski.
Jeszcze dziś o godz. 14 rozpocznie się część rozszerzona z j. polskiego. Jutro maturzyści zmierzą się z matematyką, a w poniedziałek z językiem angielskim.
Poprzedni artykułObchody Dnia Europy i Europejskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych w Zamościu
Następny artykułSwoje miasto i region znają doskonale
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments