Kolejne miliony dla Zamościa! – na co tym razem?

4
1525
fot. FB Andrzej Wnuk

Kilkadziesiąt minut temu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Prezydent Andrzej Wnuk podpisał umowę na dofinansowanie projektu „Rewitalizacja historycznego obiektu Akademii Zamojskiej w Zamościu”. Oznacza to, że do miasta trafi dotacja w wysokości 24 mln zł.


Zamojski projekt został złożony w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska 2014-2020 (działanie pn. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury). Obejmuje on odtworzenie pierwotnej bryły budynku dawnej Akademii Zamojskiej, gruntowny remont wnętrz, zagospodarowanie terenu (w tym także dziedzińca, na którym ma powstać plenerowa scena muzyczna), jak również zakup nowoczesnego wyposażenia.
To ostatnie jest o tyle ważne, że na parterze planowana jest ekspozycja muzealna „Dzieje Akademii Zamojskiej i drukarni akademickiej”, zaś poddasze w całości zostanie zaadaptowane na potrzeby Zamojskiej Akademii Kultury. Pod tą nazwą kryją się m.in.: Zamojskie Centrum Ilustracji, mediateka, w której gromadzone będą materiały dotyczące Zamościa, kino studyjne, sala teatralna oraz Akademicka Pracownia Wielokulturowa.


Całkowita wartość projektu „Rewitalizacja historycznego obiektu Akademii Zamojskiej w Zamościu” to 41,5 mln zł.

4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo

Wszystko fajnie, tylko kiedy miasto wezmie się za drogi w miescie?

Anonimowo

Bardzo ładnie tylko idąc tą drogą w niedługim czasie Zamość będzie gościć tylko turystów bo wszyscy mieszkańcy wyjadą za pracą.

Anonimowo

Pieniądze są rezerwowane na kulture i zabytki i tylko tak moga byc spozytkowane, więc lepiej że trafiaja do Zamościa a nie Lublina, Krakowa czy Warszawy i jest to zwiazane ze zrównoważonym rozwojem. Dostaliśmy ogromne pieniądze na 6 rond – zancznie więcej więc wydane będize na drogi..
tylko przez te ronda to nie będzie to już obwodnica…
Ktoś jechał obwodnicą Biłgoraja??

Anonimowo

Według mnie elewacja zewnętrzna jest bardzo ładna. Natomiast dach jest potwornie brzydki… Przypomina raczej jakąś działobitnię, fort, a nie… AKADEMIĘ.