W Dorohusku Ukraińcy chcieli przeszmuglować działo przeciwlotnicze

0
933

Czworo Ukraińców zostało zatrzymanych na przejściu granicznym w Dorohusku w związku z próbą przewiezienia do Polski elementów działa systemu artyleryjskiego AK-630. Broń została zgłoszona jako element hydrauliczny. Śledztwo w sprawie prowadzi ABW.

„Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na polskiej granicy zabezpieczyli działo artyleryjskie i zatrzymali osoby, próbujące przewieźć je na terytorium naszego kraju. Działo, montowane na okrętach wojennych, jest przeznaczone do zwalczania celów powietrznych, w tym kierowanych pocisków rakietowych, samolotów, śmigłowców oraz zwalczanie niewielkich celów nawodnych” – poinformował portal niezalezna.pl.

Zatrzymane elementy działa pochodzą z systemu artyleryjskiego AK-630, kal. 30 mm. Działko z zamkiem produkcji sowieckiej było przewożone samochodem dostawczym zarejestrowanym w Ukrainie. Działo zostało zgłoszone jako element hydrauliczny. Samochodem podróżowały dwie obywatelki Ukrainy.

Oprócz działa, w wyniku przeprowadzonej akcji, zarekwirowano 1300 paczek papierosów bez akcyzy i zatrzymano kolejne dwie osoby. W sumie zatrzymano czworo obywateli Ukrainy, z których jeden na stałe mieszka w Polsce. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.

AK-630 to zautomatyzowane sześciolufowe, szybkostrzelne działko produkcji sowieckiej. Jest ono montowane na okrętach wojennych i służy do zwalczania celów powietrznych oraz niewielkich celów nawodnych.

ABW ustała kto miał być adresatem przesyłki

Źródło: niezalezna.pl

foto: (wikipedia)

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments