Już wkrótce II Festiwal Polskiej Żywności Wolnej od GMO. ZNAMY SZCZEGÓŁY!

0
1236

Stowarzyszenie Rolników i Konsumentów Kukiz ’15 zorganizuje w Zamościu II edycję Festiwalu Polskiej Żywności Wolnej od GMO w Zamościu. Szczegóły imprezy przedstawił podczas dzisiejszej konferencji prasowej w swoim biurze poselskim, Poseł Jarosław Sachajko.

Ideą wydarzenia jest promowanie polskich produktów bezpośrednio od rolnika i lokalnych producentów zdrowej, nieprzetworzonej żywności.

– I Festiwal odbył się 9 października ubiegłego roku i cieszył się ogromnym zainteresowaniem zarówno po stronie wystawców jak i konsumentów, dlatego zdecydowaliśmy się na jego kontynuację – mówił Poseł Sachajko i podkreslił, że II edycja będzie jeszcze bogatsza i zorganizowana z jeszcze większym rozmachem.

Tegoroczny Festiwal odbędzie się 30 kwietnia i zapoczątkuje cykl imprez jakie odbędą się na Rynku Wielkim w Zamościu w trakcie długiego weekendu majowego. -W związku z terminem wydarzenia liczymy na duże zainteresowanie mieszkańców oraz licznie przybyłych turystów.  W 2016 roku Zamość w tym okresie odwiedziło około 30 000 osób – podkreślił Poseł Sachajko.
Na dzień dzisiejszy swoją obecność na Festiwalu potwierdziło ponad 40 wystawców, głównie z terenu byłego województwa zamojskiego. Wystawcy zaprezentują między innymi: zdrową nieprzetworzoną żywność w postaci wędlin, ekologicznych serów czy też roztoczańskie miody. W sprzedaży dostępne będą również ekologiczne soki z owoców i warzyw, olej tłoczony na zimno i wiele innych zdrowych produktów prosto od lokalnych rolników.

Nie zabraknie również stoisk oferujących sztukę ludową (obrazy, zabawki ręcznie robione, kosze wiklinowe, itp.)

Niemałą atrakcją będzie możliwość zakupu wędlin prosto z „pieca” a dokładnie z przenośnej wędzarni, która również będzie ulokowana na Rynku Wielkim dzięki obecności Gospodarstwa Rolnego z Uchań Pani Elżbiety Zając.

– Będą też obecni producenci – wystawcy z innych stron Polski. Tak jak w roku ubiegłym zaprezentuje się Fundacja Ekocentrycy, która zajmuje się między innymi projektowaniem i budowaniem domów ekologicznych. Swoją obecność potwierdzili również przedstawiciele Międzynarodowej Koalicji na Rzecz Ochrony Polskiej Wsi ze Stryszowa. Na Rynku Wielkim będzie również stoisko firmy HempCenter, która oferuje szeroką gamę produktów na bazie konopi włóknistych – zdradził szczegóły wydarzenia poseł Sachajko

W trakcie Festiwalu będą odbywały się panele dyskusyjne związane z tematyką Festiwalu m.in. jaki wpływ na rolnictwo będzie miała umowa CETA, sprzedaż bezpośrednia jako szansa na rozwój gospodarstw rolnych, czy szeroko poruszany przez posłów Kukiz’15 problem upraw konopi przemysłowych w Polsce – ich zastosowaniu w rolnictwie, przemyśle oraz w farmacji.

Oprócz możliwości zakupu zdrowej żywności oraz wzbogacenia swojej wiedzy o niej, na festiwalu będzie można obejrzeć występy artystów. Podczas tej edycji wydarzenia zabraknie jednak Pawła Kukiza. Jak poinformował poseł Sachajko – lider Kukiz ’15 będzie w tym czasie za granicą, jednak obiecał nadrobić swoją nieobecność i dać koncert w Zamościu w późniejszym terminie.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments