100 tys. zł czeka na Młodych Rolników

0
928

100 tysięcy złotych bezzwrotnej premii mogą otrzymać młodzi ludzie chcący rozpocząć samodzielną działalność rolniczą. Wnioski o przyznanie dotacji młodzi rolnicy będą mogli składać w Oddziałach Regionalnych ARiMR od 27 kwietnia do 26 maja 2017 r.

O wsparcie w wysokości 100 tys, zł finansowane z budżetu PROW 2014 – 2020 nie każdy może się ubiegać. Aby je otrzymać należy spełnić odpowiednie warunki. Przyszły młody rolnik nie może mieć więcej niż 40 lat, musi posiadać też odpowiednie kwalifikacje. Jeśli zaś ich nie ma musi uzupełnić je w ciągu 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy. Musi też posiadać gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha i rozpocząć jego urządzanie nie wcześniej niż 18 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Jednym z warunków przyznania 100 tys. zł. premii jest utworzenie gospodarstwa rolnego o wielkości ekonomicznej (SO) nie mniejszej niż 13 tysięcy euro i nie większej niż 150 tysięcy euro.

Kolejny wymóg dotyczy powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie rolnym. Musi być ona co najmniej równa średniej krajowej, a w województwach w których średnia powierzchni gospodarstw jest niższej niż krajowa – gospodarstwo musi mieć wielkość średniej wojewódzkiej. Natomiast maksymalna powierzchnia nie może być większa niż 300 hektarów. Przy czym określony został wymóg, że przynajmniej 70% minimalnej wielkości stanowi przedmiot własności beneficjenta, użytkowania wieczystego lub dzierżawy z zasobu własności rolnej Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego (JST).

Pomoc nie może zostać przeznaczona na: chów drobiu (z wyjątkiem produkcji ekologicznej), prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne, prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej.

W pierwszej kolejności pomoc przysługuje osobom, które uzyskały największą liczbę punktów, przy czym pomoc jest przyznawana, jeżeli wnioskodawca uzyskał co najmniej 12 punktów.

Zgodnie z przepisami rolnik musi przeznaczyć całą kwotę 100 tys. zł premii na inwestycje dotyczące działalności rolniczej lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w swoim gospodarstwie. Ważne jest że co najmniej 70% tej kwoty musi zostać przeznaczone na inwestycje w środki trwałe.

Więcej szczegółów oraz wniosek o udzielenie wsparcia z programu “Młody Rolnik” TUTAJ

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments