PIT wypełni za Ciebie Urząd Skarbowy

0
1230

Okres składania rozliczeń podatkowych w pełni. Ministerstwo finansów postanowiło uprościć tą procedurę. Od wczoraj działa usługa dzięki, której PIT za podatnika wypełni Urząd Skarbowy. Jak z niej skorzystać? Wystarczy złożyć drogą elektroniczną odpowiedni wniosek.

Od 15 marca 2017 r. obowiązywać zaczęły uchwalone przez Rząd zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na ich mocy osoby które uzyskały dochody na podstawie umowy o pracę, umowę o dzieło, zlecenie czy też praw autorskich nie muszą już rozliczać swojego PIT-u samodzielnie. Zrobi to za nich Urząd Skarbowy. Aby skorzystać z tego rozwiązania należy wypełnić specjalny wniosek o nazwie PIT-WZ. Można to zrobić elektronicznie za pośrednictwem Portalu Podatkowego lub systemu e-Deklaracje, udostępnionych przez Ministerstwo Finansów, lub za pomocą bankowości elektronicznej (usługę obsługują już m. in. PKO BP, BGŻ BNP Paribas i Raiffeisen Polbank).

Na podstawie danych z wniosku PIT-WZ oraz informacji od pracodawców lub organów rentowych Urząs Skarbowy samodzielnie przygotuje zeznanie podatkowe. Podatnik drogą elektroniczną przedstawi tylko informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, takich jak np. ulga na dzieci, wydatki na cele rehabilitacyjne, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów czy na rzecz jakiej organizacji chce przekazać swój 1 %.

Zeznanie podpiszemy podając kwotę przychodu za poprzedni okres rozliczeniowy (z PIT – 37 za 2015 r.) lub za pomocą podpisu elektronicznego (jeśli takowy posiadamy).

W ciągu kilu dni od wysłania wniosku na swój adres otrzymamy sporządzone przez skarbówkę zeznanie, które należy sprawdzić i zaakceptować.

Wniosek PIT – WZ będzie można składać w terminie od 15 marca do 18 kwietnia.

Szczegółowe informacje na stronie Ministerstwa Finansów.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments