Czytali w “Żywej Bibliotece”

0
1437

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” zorganizowało dzisiaj we współpracy z Książnicą Zamojska wydarzenie pod hasłem “Żywa Biblioteka”.

Mieszkańcy Zamościa i okolic mieli możliwość wzięcia udziału w Żywej Bibliotece. Każdy „Czytelnik” mógł wypożyczyć „Książkę” na pół godziny i porozmawiać z nią w cztery oczy na temat zawarty w „tytule książki”. W programie wydarzenia znalazły się zabawy animacyjne na temat tolerancji zorganizowane przez animatorów kultury z Zamojskiego Domu Kultury. W programie znalazły się także projekcje filmów krótkometrażowych na temat tolerancji, dyskryminacji i stereotypizacji.

Celem Żywej Biblioteki jest tworzenie przestrzeni dialogu i porozumienia oraz działanie na rzecz poszanowania praw człowieka. Ważnym aspektem jest również przekazywanie wiedzy i doświadczenia osób narażonych na dyskryminację, stereotypizację, uprzedzenia, wykluczenie. Udział w projekcie Żywych Książek, wolontariuszy/ek i czytelników/czek ma na celu kształtowanie postaw otwartości i akceptacji wobec różnorodności, ma zachęcać do zapoznawania się z prawami człowieka, a także zachęcać do krytycznego myślenia.

Idea Żywej Biblioteki opiera się na przekonaniu, że prawa człowieka zapisane w regulacjach prawnych mają sens jedynie wtedy, kiedy są wszystkim ludziom znane i przez nich respektowane. Zdarza się jednak, że niektórym odmawia się ich praw ze względu na ich pochodzenie, kolor skóry, przekonania.

 

 

Poprzedni artykułStypendia artystyczne dla wychowanków MDK Zamość
Następny artykułHetman : Victora – ruszyła wiosna w IV lidze (relacja i zdjęcia)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments