Smart School odwiedzili goście z Hiszpanii

0
1073

Dwujęzyczną Szkołę Podstawową z Oddziałami Przedszkolnymi Smart School w Zamościu odwiedzili goście z Uniwersytetu w Salamance – Dr Maria Moliner Bernabe oraz dwie jej studentki. Panie wybrały zamojską placówkę, aby opisać ją w swojej pracy naukowej poświęconej edukacji dwujęzycznej w różnych krajach europejskich.

Dr Maria Moliner Bernabe wraz ze studentkami podróżuje po Europie i obserwuje jak w różnych krajach prowadzone jest nauczanie dwujęzyczne. – Pani doktor oraz jej studentki przyjechały do Smart School na własne życzenie. Czytały dużo o naszych szkołach, o tym co robimy, jakie badania prowadzimy więc napisały do nas maila że chciałyby na naszym przykładzie opisać polski model edukacji dwujęzycznej mówi Artur Stępniak, dyrektor Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi Smart School w Zamościu i podkreśla, że to duże wyróżnienie dla szkoły. –Podczas dwóch dni pobytu w Zamościu, Panie uczestniczyły w zajęciach lekcyjnych na różnym poziomie edukacji, od maluchów po I klasę gimnazjum. Swoje obserwacje zawrą w pracy zbiorowej, która powstanie pod kierunkiem pani doktor.

-Przeczytałam jeden z artykułów naukowych dyrektora Stępniaka i byłyśmy bardzo zainteresowane jak prowadzona przez niego edukacja wygląda w praktyce. Pomyślałyśmy, że to najlepszy sposób, aby porównać system edukacji dwujęzycznej w Polsce z innymi krajami. To co zobaczyłyśmy w Zamościu bardzo nam się podoba i jesteśmy pełne podziwu – powiedziała nam dr Maria Moliner Bernabe i przyznała, że jest to jeden z najlepszych systemów które do tej pory widziały – W Hiszpanii również mamy swoje projekty które dążą do wprowadzenia edukacji dwujęzycznej ale robimy to zbyt szybko i zbyt raptownie. Próbujemy dzieci na siłę w edukację dwujęzyczną wrzucić. To co zobaczyłyśmy w Polsce to jest ten stopniowy powolny proces wprowadzania w edukację dwujęzyczną. W Smart School robicie to bardzo przemyślanie, nie za szybko, nie przemęczając dzieci, nie stresując ich, a dając im środowisko swobodnej nauki w której mogą sie odnaleźć i którą po prostu lubią – dodała i podkreśliła, że właśnie tego się w Polsce nauczyły i te umiejętności będą chciały przenieść na swój grunt krajowy i o tym pisać.

Dr Moliner Bernabe wyraziła także swój podziw dla poziomu języka angielskiego nauczycieli uczących w Smart School, stwierdziła, iż jest on bardzo zbliżony do poziomu native speakerów.

Poprzedni artykułIle na alkohol wydali Zamościanie? Co najczęściej pili?
Następny artykułW przededniu Koncertu Latynoamerykańskiego muzycy w Smart School
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments