Zamojskie ZOO przygotowuje się do obchodów 100 – lecia

0
1395
1931 r. War - pierwszy lew w ogrodzie, fot. archiwum ZOO

Zamojski Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w przyszłym roku obchodzić będzie jubileusz 100- lecia istnienia. W związku z tym kierownictwo ZOO zwraca się z prośbą o udostępnienie wszelkich fotografii i informacji dotyczących ogrodu, które mogłyby być przydatne przy organizacji uroczystości.

Wszyscy, którzy są w posiadaniu jakichkolwiek treści dotyczących zarówno starej jak i nowej lokalizacji ogrodu zoologicznego, proszeni są o kontakt mailowy [email protected]

Zamojskie ZOO jest jednym z najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce. Jego początki sięgają roku 1918, kiedy to Stefan Miler, profesor Męskiego Gimnazjum im. Jana Zamoyskiego, postanowił założyć pierwszy w Polsce szkolny ogródek przyrodniczy.

Początkowo cała ekspozycja, zlokalizowana na terenie zabytkowego Starego Miasta, zajmowała powierzchnię 20×12m, na której znajdowały się okazy roślin użytkowych i ozdobnych oraz budka po okupacyjnym strażniku austriackim z przeznaczeniem na domek dla wiewiórek. W 1920 roku w szkolnym ogrodzie wyhodowano 50 gatunków roślin i powstało duże terrarium. Działalność profesora Milera budziła coraz większe zainteresowanie mieszkańców Zamojszczyzny. W 1921 roku w ogródku były: żółwie, węże, jaszczurki, traszki, a także stawek z wodną roślinnością i fontanną. W roku 1924 Rada Miejska przyznała świetnie rozwijającemu się ogródkowi 0,84 ha przyległych terenów. Kolejne lata to czas zwiększania różnorodności gatunkowej ssaków. W 1926 roku zamieszkał w ogrodzie dzik, potem powstały wybiegi dla susłów, chomików, tchórzy, borsuków oraz lisów. Ogród poprzez wzrost zwierzostanu i rosnące zainteresowanie nim mieszkańców Zamojszczyzny coraz bardziej wtapiał się w krajobraz miasta. Dniem wyjątkowym w historii ogrodu był 19 czerwca 1927 roku, kiedy to do ogrodu przybył Prezydent Rzeczpospolitej, prof. Ignacy Mościcki. Wsparcie finansowe ze strony władz państwa umożliwiło budowę m.in. gawry dla niedźwiedzi. Jej pierwsi mieszkańcy to 2-letni niedźwiedź z Hamburga i 1,5-letnia niedźwiedzica „Basia”. W roku 1931 w ogrodzie pojawił się przez wszystkich z niecierpliwością oczekiwany lew „War”. W roku 1933 Profesor Miler za swoją działalność został odznaczony Krzyżem Niepodległości. W roku 1953 ogród przestał być szkolnym ogródkiem i został przekształcony w Miejski Ogród Zoologiczny, a jego dyrektorem został Stefan Miler. Profesor Miler zmarł w Warszawie 13 lutego 1962 roku.  W roku 1980 rozpoczęła się przeprowadzka Ogrodu. Został on usytuowany pomiędzy ulicami Szczebrzeską i Dzieci Zamojszczyzny oraz rzekami Topornicą i Łabuńką na terenie około 16 ha. W tym miejscu znajduje się do dzisiaj. W roku 1994 ogród zoologiczny został wydzielony z Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej Remontów i Terenów Zielonych w samodzielny zakład budżetowy podlegający bezpośrednio pod Urząd Miasta. Następne lata przyniosły zwiększanie różnorodności gatunkowej ZOO i rozbudowę dotychczasowych wybiegów. Powstały klatki sów, wybiegi dla dingo, dodatkowa stajenka i wybieg dla zwierząt kopytnych, susła perełkowanego, mundżaka chińskiego, kolekcja pająków tropikalnych. Następnie wybudowano zimowisko dla ptaków wodnych, wybieg dla danieli i jeleni. Rozbudowano małpiarnię, powiększając ją o wybieg zewnętrzny dla gibbona białorękiego. Od maja 2006 dyrektorem ZOO jest Grzegorz Garbuz.

W ostatnich latach dzięki funduszom zewnętrznym, zamojskie Zoo zostało przebudowane, rozbudowane i unowocześnione.

Żródło: ZOO Zamość

 

Poprzedni artykuł5 gmin z powiatu zamojskiego dostanie nowe samochody ratowniczo – gaśnicze
Następny artykułMecz mistrzowski Padwa Zamość – AZS Politechnika Świętokrzyska Kielce
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments