Dokument o niezłomnym „Zaporze”

1
1235
- reklama-

Biuro Edukacji Narodowej IPN Oddz. w Lublinie i Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał Oddział Muzeum Zamojskiego w Zamościu zapraszają, w ramach Przystanku Historia IPN, na projekcję filmu dokumentalnego  „Zapora” (2016 r.).

Wydarzenie odbędzie się w piątek 3 marca 2017 o godz. 16.00 w Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał”

Prelekcję  przed projekcją filmu wygłosi dr Sławomir Poleszak (BBH IPN Oddz. W Lublinie)

„Zapora” to film o jednym z najbardziej niezłomnych dowódców polskiego podziemia niepodległościowego, cichociemnym – majorze Hieronimie Dekutowskim. Jest to przede wszystkim zapis wspomnień podkomendnych mjr. „Zapory”, kolegów, przyjaciół i członków rodziny.
Z ich opowieści wyłania się obraz człowieka wymagającego i upartego, a jednocześnie wrażliwego i tęskniącego za normalnym życiem. Historie opowiadane przez dawnych podkomendnych Dekutowskiego uzupełniają liczne zdjęcia, dokumenty i animacje przedstawiające najważniejsze akcje „Zaporczyków”.
Mjr Dekutowski, podobnie jak inni żołnierze wyklęci, skazany został przez komunistów na wieczną niepamięć.
Powrócił jako bohater.

PRODUKCJA: Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej
REŻYSERIA: Konrad Starczewski
SCENARIUSZ: Maciej Żuczkowski, Tomasz Sudoł, Konrad Starczewski
ZDJĘCIA: Konrad Starczewski, Piotr Wiejak, Rafał Pękała
MONTAŻ: Marcin Sucharski
MUZYKA: Iza Szoszkiewicz
PRODUCENT WYKONAWCZY: 2i Studio
WSPÓŁPRACA: Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego, Studium Polski Podziemniej, Filmoteka Narodowa i Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Archiwum Instytutu Hoovera, Archiwum Państwowe w Lublinie.

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Drzazga

Ten film powinien obejrzeć każdy, kto czuje się Polakiem, zwłaszcza jeżeli nie zna dobrze naszej historii ekstremalnie trudnych lat czterdziestych XX wieku.