60-latek Miś Uszatek

0
2390
GAIA

Uwielbiany przez kilka pokoleń najmłodszych Miś Uszatek obchodzi w tym roku 60. urodziny. Postać sympatycznego misia z klapniętym uszkiem narodziła się w 1957 r. w pisemku dla dzieci „Miś”, ale kultowa stała się dzięki serialowi łódzkiego Se-ma-fora.
miś łodź 60-latek Miś UszatekMiś Uszatek narodził się zimą 1957 roku. Stworzyli go pisarz Czesław Janczarski i ilustrator Zbigniew Rychlicki. Początkowo gościł w pisemku dla dzieci „Miś”, którego był patronem. Z czasem stał się bohaterem licznych książek, tłumaczonych również na obce języki. Powstał także krótkometrażowy film, który jednak bardzo różni się od późniejszego serialowego misia. Nie tylko wyglądem bohaterów i tym, że Uszatek w filmie miał klapnięte prawe uszko, a nie lewe jak w serialu. W filmie nie ma dialogów, a główną rolę narracyjną odgrywa muzyka.
W 1975 r. Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi, na zlecenie Telewizji Polskiej rozpoczęło produkcję lalkowego serialu z Uszatkiem w roli głównej, któremu głosu użyczył Mieczysław Czechowicz. Serial spowodował prawdziwą eksplozję popularność misia, a chyba każdy nucił tytułową piosenkę „Pora na dobranoc”, którą skomponował Piotr Hertel do słów Janusza Galewicza, pomysłodawcy serialu „Przygody Misia Uszatka”. Do 1987 r. powstały łącznie 104 odcinki tej popularnej dobranocki – każdy trwał od 8 do 10 minut.
W łódzkim Muzeum Animacji Se-ma-for zobaczyć można m.in. oryginalny pokoik misia w skali 1:1 z planu filmowego, postacie z filmu krótkometrażowego, a przede wszystkim lalki z serialu m.in. postacie Misia Uszatka w różnych ubrankach, Prosiaczka czy Zajączków.Serial cieszył się wielką popularnością; emitowano go w ponad 20 krajach. Na Węgrzech miś nazywa się „Fules Macko”, w Japonii „Oyasumi Kuma-chan”, w Finlandii „Nalle Luppakorva” a w Słowenii „Medvedek Uhec”. Imię Uszatka nosi wiele polskich przedszkoli.
Fenomen serialu „Miś Uszatek” polega na tym, że jest ponadczasowy i kolejne pokolenia najmłodszych wracają to tej historii.Była to mądra bajka dla najmłodszych, która wciąż zbiera sympatię najmłodszych widzów mimo, że może nie jest aż tak kolorowy jak współczesne bajki. Jest mądry, ma morał, ma przekaz i dobre rady.

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments