Podsumowaliśmy miniony rok 2016

0
1280
GAIA

Zapiski na rozrzuconych kartkach z kalendarza 2016 roku

Minął 2016 rok (jednym szybciej, innym dłużył się niemiłosiernie – miał wszak niestandardową liczbę dni). Początek nowego roku to okazja (choć nie wszyscy to robią [czyt. lubią]) do analiz, zestawień, podsumowań, snucia planów, zamiarów, podejmowania wyzwań, postanowień…

Pierwszy (21) numer Nowego Kuriera Zamojskiego ukazał się w piątek 8 stycznia 2016 roku. Zamknęliśmy ten rok 52 numerami – więcej tygodni nie było. Obecne wydanie to już 73 numer.

2016 rok był z pewnych względów powtarzalny – jego następca będzie równie szanowanym kontynuatorem zacnych inicjatyw, tradycyjnych przedsięwzięć… zapewne przyniesie też wiele nowego… byle zdrowie dopisywało.

Oto nasza wędrówka Kurierem przez miniony rok.

W styczniu kroczliśmy w Orszaku z Królami lub jak kto woli Mędrcami (również i tym razem barwne korowody powędrują ulicami miast, miasteczek i wsi), graliśmy z Orkiestrą ( to już ćwierćwiecze tej największej na świecie kapeli zakręconych serc), w Łabuniach „malowali kolędy” – obecna 5. edycja lada dzień zostanie rozstrzygnięta. Pamiętaliśmy o Babciach i Dziadkach. Rozbrzmiewały na placach, na rynkach, w salach i aulach kolędy, pastorałki i inne piosenki świąteczne… W bieżącym roku w drugiej połowie stycznia nasza młodzież będzie odpoczywać od szkoły.

W lutym obcowaliśmy z SACRUM na dużym ekranie. 22. edycja Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego SACROFILM odbędzie się w 2017 w dniach 4-9.03.2017. 6 lutego KGW „Ogrodniczki” z Łabuniek Pierwszych świętowało 5-lecie istnienia. Zamojscy Seniorzy z WIGOREM otrzymali przy OSiR swoje miejsce spotkań. W Majdanie Ruszowskim otwarto „Biały Domek”. Działo się w Zamościu, ale interwencje były pisane (miejscami docieplone styropianem) na wodzie, na papierze opisał swój pobyt w naszym mieście Filip Springer (promocja książki Miasto Archipelag miała miejsce pod koniec roku). Szerokim torem ruszyliśmy na Wschód ku krajom Orientu. Prezydent Duda ogłosił, że narodowo przeczytamy Quo vadis. A lokalnie Więziennictwo świętowało jubileusz 110-lecia.

W marcu pamiętaliśmy o bohaterach Niezłomnych. Wybieraliśmy na naszych łamach najsympatyczniejszą parę. 1 marca rozpoczęto akcję Kilometry Dobra, w Bibliotece Publicznej Gminy Łabunie ukazała się 19. publikacja z serii Łabuńska Biblioteczka Regionalisty …rzecz o Mieczysławie Lipeckim. Pamiętano oczywiście o Kobietach – choć nie wszyscy i nie wszędzie. Wielkanocne jaja święcono nawet na motorach, a ulicami i uliczkami przeszli chrześcijanie, by upamiętnić Mękę Pańską, na łamach naszego tygodnika pojawiły się komarowskie wieści – oj dzieje się w Komarowie-Osadzie ( w dodatku ciekawie, ambitnie i dosłownie). Patryk Pawelec odniósł swój kolejny sukces – to był Zdecydowanie Rok Pawelca. Po raz VII gmina Łabunie rozstrzygała konkurs „Przed Wielkanocą” wspierając Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. „Małego Księcia” akcją „Twój dar serca dla Hospicjum”. 22. otwarto zamojskie Centrum Onkologii. Piłkarze ręczni Padwy Zamość wykonali kolejny krok ku II lidze. Wiatr odnowy zatrzasnął okiennice „Literackiego okienka” – czy warto je otwierać? Ponad 2000 osób przewinęło się przez zamojskie EduTargi.

1 kwietnia ruszył program 500+. Uroczyście uczczono 76. rocznicę zbrodni Katyńskiej. „Mój Zamość” Stanisława Orłowskiego zdobi biblioteczkę niejednego regionalisty. 13 kwietnia w gminie Łabunie posadzono 4 Dęby Pamięci. 13 kwietnia 1941 r w obozie koncentracyjnym w Dachau zmarł Stanisław Starowieyski (beatyfikowany w 1999 r. przez papieża Jana Pawła II). 14. na Rynku Wielkim stanęła nowa scena. Kolejne sukcesy święcił Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”, Aeroklub Ziemi Zamojskiej świętował jubileusz 40-lecia. 1050. Rocznica Chrztu Polski. Zamojskiej Padwie został już tylko krok do wymarzonego awansu.

Maj, majówka (Ale o co chodzi? Chodziło… ). VIII memoriał bokserski im. Henryka Paska, Juwenalia na PWSZ, Noc Muzeów, Słowiki śpiewały w Krasnobrodzie, Ormianie znów w Zamościu, ćwierćwiecze Pograniczników, UFO nad Zamojszczyzną, 18 maja w Łabuniach otwarto ścieżkę edukacyjną Ogród Pawie Pióro, Akcja Polska Biega – m.in. w Komarowie-Osadzie, Twierdza Zamość (choć otwarta) wciąż niezdobyta.

W Czerwcu w Zamościu koty, 100-lecie OSP w Łabuniach, 65-lecie łabuńskiej piłki nożnej, 100-lecie I LO, Minerały w ZSP nr 5, Arlekinada, XXII Jarmark Hetmański, 17. rocznica wizyty Jana Pawła II w Zamościu, Zamojskie lato Teatralne po raz 41., 10. Arte, Cultura, Musica E…, W zgodzie z naturą – nowa propozycja wędrówki w gminie Łabunie. W okolicznych lasach sypnęło grzybami. Nowe Gwiazdy w zamojskiej Alei Sław, Kontrasty Klaudii Kosak z Łabuń w Błękitnej Galerii – wystawa rysunku.

W lipcu absolutorium dla prezydenta Wnuka, AIR Show w Mokrem, 15. Eurofolk, Plaża Open u stóp Ratusza, Janek i Jacek na Mount Blanc, przez zamojskie osiedla Wędrowała Estrada, Kopciuszek w Łabuniach i 300. urodziny Jana Jakuba Zamoyskiego – grupa teatralna AKTe w plenerowej inscenizacji znanej bajki w nowej adaptacji. Odkrywaliśmy dla Państwa skarby w Muzeum Wsi w Żyznowie.

Sierpień – 150. rocznica urodzin Aleksandra hr. Szeptyckiego – Męczennika Rotundy, II Festiwal w Szczebrzeszynie nie spłynął nurtem Wieprza wręcz przeciwnie zapuścił korzenie i wróci – czekamy. Zamojskie Spotkania z Historią, Muza na Kwadracie, Pielgrzymi w drodze do Częstochowy. 14 sierpnia zagrała w Zamościu COMA – Można? Można…, Inwazja Dronów Bartłomieja Sęczawy, Joanna Szczepkowska ulokowała Szczebrzeszyn na Podlasiu, Kolejny raz pogoniono kota Bolszewikom – w Zamościu i pod Komarowem, 17. LAF w Zwierzyńcu, 3. Rajd do Kapliczki św. Romana w Lipsku Polesiu. Rowerowy zlot na Roztoczu, Per Artem Ad Astra i Krzesimir Dębski w Krasnobrodzie. Hetman wiceliderem IV ligi.

Zamojszczyzna pamiętała o rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, wrzesień to także czas dożynek i Narodowego Czytania – uczestnicy akcji zostali obdarowani kolekcjonerskim wydaniem QUO VADIS z wpisem pary prezydenckiej. Zmiany na Komendzie w Zamościu, ZOO oblegane przez tłumy zwiedzających, balonowe szaleństwo nad miastem, Krynice mają nowy – oznakowany szlak rowerowy – warty polecenia, „Cztery pory roku z pasją” dla Pana Tomasza Gapińskiego, zamojskie spotkania z fantastyką, Rozpoczęła się pogoń za życiem Łukasza – wieści na dziś (grudzień) są optymistyczne – Łukasz jest już po przeszczepie. Arte Hotel – otwarcie.

W październiku Festiwal zdrowej żywności i STOP GMO Poseł Paweł Kukiz koncertował w Zamościu. Historia pisana życiem – drugie wydanie popularnego przewodnika s. Ireny Murawskiej FMM, Ogólnopolska Senioriada w Zamościu, w inauguracyjnym meczu II ligi Padwa w Glorii, Medale i Numizmaty na wystawie w Zamojskim Muzeum, 100 lat II LO, 15 lat Uniwersytetu Trzeciego Wieku, zamojska PO bez Radnej Marty Pfeifer, 60 lat KGW z Białowoli, Grunt na medal w Zamościu, malarze Normandii na Zamku w Lublinie, Nowy skład Młodzieżowej Rady Miasta, w ZOO przyszła na świat Gereza abisyńska, zamojscy strażacy najlepsi w województwie… w piłce nożnej, 95-lecie działalności świętowała zamojska Książnica,

W listopadzie kwestowaliśmy X już raz na odnowienie zamojskiej nekropolii, 11. ze smutkiem pożegnaliśmy Weronikę Matwij. Nowa siedziba WORD przy Kilińskiego, 135-lecie istnienia Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego, I zamojski Roller Cup, Stylowe 90-lecie Kina w Zamościu, Biegi, marsze, koncerty – różne formy pamięci o Niepodległej, Chór „ECHO”, drużyna OSP i Lucyna Baryła z tytułem Człowieka Roku w Komarowie-Osadzie, nowy most w Starym Zamościu, 80-lecie Biblioteki Pedagogicznej, IV Zjazd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Łabuniach,

W grudniu – windą do Ratusza, Festiwal Dawnych Komputerów i gier w Zespole Szkół w Łabuńkach Pierwszych, kontrowersje wokół choinki i różowego Ratusza – a Zamość Olśniewa, w roku Sienkiewicza jego ulica doczekała się modernizacji mosty na Łabuńce, Mąka ziemniaczana w liście z Niemiec, Michał Rycaj wicemistrzem świata we Freestyle Football, Wigilia na Starówce, VI Integracyjny Turniej „Graj w Boccia” o puchar Wójta Gminy Łabunie, Święta, Święta, Szopka na Rynku, podsumowano kulturalny rok w Zamościu, LZS – sportowe podsumowanie, Finał akcji „Paczka dla Bohatera”, Turniej charytatywny dla Kuby, Weekend na Sylwestra i Reni Jusis, szampan, lizak za butelkę i petardy… uciekające czworonogi i cisza poranka Nowego Roku…

Cały rok 2016 towarzyszyła nam Turystyka z pasją. Z pasją tropił absurdy Marian Zacharczuk. Stale nadawał nasz Korespondent w Warszawie, Kazimierz Latuch. Owocnie współpracowaliśmy z sąsiednimi Łabuniami, Komarowem, Księgarnią na Solnym i Roztoczańską Szkołą Ultrasonografii. Raczyliśmy Was krzyżówką z książkowymi nagrodami, drukowaliśmy program TV – ale oglądanie TV jest passe, więc programu chwilowo nie ma. Zrezygnowaliśmy też z horoskopu – by niczego nikomu nie sugerować . Był to rok „Małej zagłady” – wstrząsającej i poruszającej opowieści Anny Janko. I nasz rok – daliśmy radę. Dziękujemy naszym reklamodawcom, bez których nie moglibyśmy bywać w Państwa domach.

Zapewne to i owo nam umknęło – chociaż byliśmy niemal wszędzie. Z pewnością przymykaliśmy tu i ówdzie oko, celowo nie pisaliśmy o gwałtach, napadach, wpadkach, potknięciach i innych nieszczęściach, by zamętu niepotrzebnego nie siać, nie straszyć. Bieżący rok to m.in. Rok Conrada (Józefa Korzeniowskiego), Zamość będzie upamiętniał Bolesława Leśmiana. My będziemy Państwa Informować… bądźcie z nami…

Samych dobrych wiadomości w 2017 roku sobie i Państwu życzymy…

Redakcja

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments