Gala Podsumowania Roku Kulturalnego 2016 w Zamościu [RELACJA I ZDJĘCIA]

0
1569
GAIA

Wczorajszego piątkowego wieczoru, w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu odbyła się uroczysta Gala Podsumowania Roku Kulturalnego 2016. Podczas wydarzenia, przyznano odznaczenia i nagrody osobom i instytucjom, które wniosły w mijającym roku szczególny wkład w rozwój kultury w naszym mieście.

Jak wynika z rankingu przeprowadzonego przez czasopismo „Wspólnota”, Zamość w latach 2010 – 2014, przeznaczył na kulturę, w przeliczeniu na jednego mieszkańca – 2700 zł, co dało naszemu miastu 2 miejsce w Polsce, zaraz po Sopocie. Mniej na ten cel poświęciły (biorąc pod uwagę wydatki na jedną osobę), tak duże ośrodki, jak Kraków, Warszawa czy Wrocław. Świadczy to, o tym jak dużą wagę nasze, położone na uboczu Polski miasto, przykłada do szerzenia kultury i sztuki oraz jak duże ambicje ma, by pokazywać na zewnątrz, to co mamy najcenniejszego.

Wczorajsza Gala stanowiła podziękowanie za zaangażowanie, kreatywność i pasję, pracownikom, twórcom, animatorom, ludziom kultury, a także sponsorom kultury. Zjawili się na niej wszyscy ci, którzy dołożyli swoją cegiełkę do rozwoju kulturalnego Zamościa oraz w swoich działaniach przyczynili się do promocji miasta na arenie krajowej i międzynarodowej. – Bardzo serdecznie dziękuję za to co robiliście w minionym roku, dzięki czemu nasze miasto jest postrzegane jako wschodnia stolica kultury. To nie tylko Perła Renesansu, to nie tylko Zamość – Twierdza Otwarta, ale Miasto Kultury – powiedział Prezydent Andrzej Wnuk.

Podczas uroczystości wręczono odznaczenia i nagrody w siedmiu kategoriach.

Brązowym Medalem „Gloria Artis”, przyznawanym przez Ministra Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego, uhonorowano Tadeusza Wicherka – Dyrektora Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego.

Odznaki „Zasłużony dla kultury polskiej”, przyznane przez Ministra Kultury, Piotra Glińskiego, które wręczyła Ewa Drążek – Dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w Ministerstwie Kultury, otrzymali: Danuta Kawałko – Dyrektor Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego, Andrzej Bubeła – Dyrektor Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” oraz Andrzej Urbański – Dyrektor Muzeum Zamojskiego w Zamościu.

Nagrody finansowe Prezydenta Zamościa przyznawane we wszystkich dziedzinach kultury i sztuki o istotnym znaczeniu dla rozwoju działalności kulturalnej otrzymali: Artur Harasim – animator kultury, Prezes Stowarzyszenia „Czerwony Smok”, ks. Wiesław Mokrzycki – dyrektor artystyczny 21 edycji Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm”, Andrzej Smyk – twórca nieformalnej, międzynarodowej sieci miłośników LARPów tj. Gier odgrywanych na żywo, Maria Dudziak – pracownik merytoryczny Muzeum Zamojskiego (nagroda przyznana z okazji jubileuszu 40 – lecia pracy zawodowej, za całokształt działalności kulturalnej), Aleksandra Bednarska – pracownik Zamojskiego Domu Kultury (nagroda za całokształt działalności kulturalnej), Leszek Sobuś – członek zamojskich bractw rycerskich.

Tytuł honorowy „Animator Kultury Zamościa” dla inicjatorów i realizatorów przedsięwzięć kulturalnych, przyznano: Stowarzyszeniu Przyjaciół Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”, Dominice Lipskiej – Prezes Stowarzyszenia „Turystyka z pasją”, Bibliotece Szkolnej I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu (nagroda za promowanie dokonań młodych literatów) oraz Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. K. Szymanowskiego.

Tytułem „Ambasador Kultury Zamościa” przeznaczonym dla osób, instytucji oraz organizacji, promujących Zamość na arenie krajowej i międzynarodowej, uhonorowano: Szkołę Tańca Magdaleny i Janusza Myków oraz Piotra Marca – utalentowanego i utytułowanego florystę, twórcę warsztatów prowadzonych dla mieszkańców Zamościa.

Wiele wydarzeń i przedsięwzięć kulturalnych odbywających się w Zamościu, nie mogłoby ujrzeć światła dziennego, gdyby nie hojni sponsorzy wspierający takie działalności, w związku z tym honorowy tytuł „Sponsor Kultury Zamościa” przyznano: w kategorii firm i korporacji – spółce Perła. Browary Lubelskie i spółce PKP Linia Hutnicza – Szerokotorowa, w kategorii małych firm nagrodę tę przyznano Państwu Ewie i Sylwestrowi Krukom.

Specjalne podziękowania przyznano także pani Ewia Białasiewicz za przekazanie przez Ojca, Śp. Wojciecha Białasiewicza, do Książnicy Zamojskiej zbiorów cennych woluminów oraz Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej za cykliczne wspieranie finansowe działalności Zamojskiego Kina „Stylowy”

Zwieńczeniem Gali był koncert Sebastiana Riedla, syna Ryszarda Riedla ( Dżem), obdarzonego równie imponującym głosem, co słynny, nieżyjący już ojciec. Wokalista wraz z zespołem Cree, zadbał o doznania artystyczne zebranych gości, wykonując własne piosenki (m. in. Na Dnie Twojego Serca, Po co mi więcej, Jestem tu dla Ciebie) oraz najsłynniejsze utwory z repertuaru zespołu Dżem (Sen o Victorii, W życiu piękne są tylko chwile, Czerwony jak cegła).

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments