Trójstronne spotkanie młodzieżowe w Berlinie

0
1430
GAIA

W dniach 04.12.2016 – 11.12.2016 uczniowie z Bursy Międzyszkolnej nr 2 w Zamościu i II Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu już po raz drugi wzięli udział w projekcie: „Trinational Youth Encounter Documentationcentre of NS forced labour”. Było to możliwe dzięki współpracy Dyrektora Bursy p. Waldemara Leszczyńskiego i Koordynatora Spotkań Młodzieżowych w Documentationcentre w Berlinie p. Tatsiana Vaitulevich.

Międzynarodowe spotkanie młodzieżowe pod nazwą: „Praca przymusowa w Pertrix” odbyło się w Międzynarodowym Miejscu Spotkań Centrum Dokumentacyjnego Obozu Pracy Przymusowej Fabryki Baterii Pertrix w Berlin Schöneweide.

Na projekt wyjechali uczniowie: Michalina Majewska, Martyna Stopa, Michał Czapka, Dawid Kawka oraz Daniel Kołtun. Koordynatorem i opiekunem grupy była p. Katarzyna Chmura. W spotkaniu, oprócz młodzieży z Zamościa, brali udział także uczniowie z Wiednia (Austria) i Berlina (Niemcy). Projekt był współfinansowany
przez Fundację „Johanna Quandt Foundation”.

Uczniowie przygotowywali się do wymiany jeszcze przed wyjazdem, czytając i omawiając biografie osób przebywających w Obozie Pracy Przymusowej w Berlinie podczas II wojny światowej. Wśród pracowników przymusowych znaleźli się także liczni mieszkańcy Zamojszczyzny m.in. p.Czesława Daniłowicz i p.Janina Łyś. Z tego też względu do udziału w projekcie zostali zaproszeni uczniowie z Zamościa.

W historycznym miejscu byłego obozu dla robotników przymusowych GBI 75/76, dzisiejszym Centrum Dokumentacyjnym Obozu Pracy Przymusowej Fabryki Baterii Pertrix (Nazi Forced Labour Documentation Centre), zorganizowane zostały warsztaty teatralne pod okiem doświadczonych trenerek Lisy Hell z Niemiec i Sandry Bednarz z Polski. Na zakończenie projektu młodzież zaprezentowała spektakl – sceniczne czytanie, podsumowujący pracę na wywiadami i biografiami byłych pracowników przymusowych.

Zorganizowane zostało także spotkanie z były pracownikiem przymusowym obozu p. Marcelem Tuchmannem, który jest z pochodzenia polakiem urodzonym w Przemyślu. Jak przyznają sami uczniowie było to bardzo pouczające doświadczenie. Mieli do czynienia z „żywą historią”, a nie suchymi faktami przeczytanymi w podręcznikach szkolnych.

Realizacja projektu była możliwa dzięki zawiązanej współpracy z Documentationcentre w Berlinie. Wyjazdy w listopadzie 2015 r i grudniu 2016 r. zapoczątkowały kolejne spotkania młodzieży polskiej, niemieckiej i austriackiej.
W ramach dalszej współpracy, młodzież z Zamościa będzie uczestniczyła w kolejnym projekcie w maju 2017 roku w Austrii, związanym z 72. rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Mauthausen.

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments