Betlejemskie Światło Pokoju przybędzie do Zamościa

0
1753

Betlejemskie Światło Pokoju, w tym roku już po raz 26 przybędzie z Groty Narodzenia Pańskiego, aby zapłonąć w czasie Świąt w domach Polaków, w tym także mieszkańców Zamojszczyzny.

Betlejemskie Światło Pokoju, co roku przebywa długą drogę, by trafić z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, na wigilijne stoły tych, którzy chcą przyjąć je do siebie. Inicjatywa została zapoczątkowana w 1986 roku w Linz,  w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.

W tym roku Harcerze Polscy, w tym reprezentanci Hufca ZHP Zamość im. Dzieci Zamojszczyzny już po raz 26 wyruszyli po Światło, by zgodnie z tradycją odebrać je od skautów słowackich. Uroczystości przekazania odbywały się wczoraj (11. 12. 2016 r.) w Kościele Św. Józefa w Svicie pod Popradem (Słowacja).

W roku 2016 przekazywanie Betlejemskiego Światła Pokoju odbywa się pod hasłem  „Odważnie twórzmy pokój”, które jest nawiązaniem do słów z Ewangeli Św. Mateusza: “Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi. (Mt 5, 9)”.

Betlejemskie Światło Pokoju w Zamościu:

16 grudnia 2016 (piątek) o godz. 11.00 w Kościele Św. Katarzyny w Zamościu odbędzie się Msza Św. pod przewodnictwem księdza Biskupa Mariana Rojka, podczas której nastąpi Przekazanie BŚP środowiskom harcerskim  hufca ZHP Zamość, poświęcenie opłatka.

 18 grudnia 2016 (niedziela) o godz. 16.00 podczas X Zamojskiej Wigilii dla mieszkańców „Bądźmy razem” na Rynku Wielkim w Zamościu, Światło zostanie przekazane ks. Biskupowi Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej, władzom miasta, powiatu, mieszkańcom.

22 grudnia 2016 (czwartek) o godz.13.00 – Centrum Pastoralnym w Zamościu odbędzie się przekazanie BŚP podczas wigilii dla najuboższych, samotnych, bezdomnych mieszkańców miasta i regionu.

19 – 23 grudnia 2016 (poniedziałek – piątek) podczas lokalnych uroczystości, nastąpi przekazywanie BŚP mieszkańcom, kościołom, władzom miast i gmin pow. zamojskiego, szpitalom, placówkom opiekuńczym, itp.

 

 

Poprzedni artykułMistrzostwa Świata Freestyle Football ogromny sukces Michała (film i zdjęcia)
Następny artykułJUŻ JEST! Ciężarówka coca cola na Rynku Wielkim w Zamościu [ZDJĘCIA]
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments