SUKCES Stowarzyszenia Turystyka z Pasją

0
1213

 

W poniedziałek 21 listopada br. w Operze Wrocławskiej odbyło się wręczenie nagród laureatom drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków na najlepszy projekt edukacyjny o dziedzictwie. Konkurs skierowany był do właścicieli lub zarządców obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków. Celem konkursu jest promocja działań związanych z upowszechnieniem wiedzy o dziedzictwie kulturowym oraz wzmocnienie świadomości społecznej dotyczącej wartości zabytków. Nagrody zostały wręczone w trzech kategoriach:
– Projekcje, wykłady, warsztaty;
– Aktywności plenerowe;
– Wystawy, projekty multimedialne;
To właśnie w trzeciej kategorii wystawa Stowarzyszenia Turystyka z Pasją pod tytułem „Koronki, tiurniury, aksamity… kostiumy i stroje historyczne od końca wieku XVI do końca XX wieku” została wyróżniona i nagrodzona gratyfikacją pieniężną w kwocie 5000 zł.
Jest to wielkie wyróżnienie dla naszego Stowarzyszenia i inicjatywy, jaką jest Wystawa, której ekspozycja znajduje się w zabytkowej kazamacie wschodniej Bastionu II w Zamościu. Było to dla nas wielkie zaskoczenie, że to właśnie my zostaliśmy wyróżnieni z grona zgłoszonych projektów. Dużo pracy włożyliśmy i wciąż wkładamy w to, by wystawa powstała, funkcjonowała i nadal się rozwijała. Nagroda pieniężna na pewno nam w tym pomoże, a wyróżnienie będzie bodźcem do dalszego zaangażowania w rozwój przedsięwzięcia.
Korzystając z okazji chcielibyśmy podziękować wszystkim członkom Stowarzyszenia, którzy poświęcili swój czas na organizację Wystawy i dzielnie, jako wolontariusze, pracowali przy tym, by cieszyła ona oko mieszkańców i turystów odwiedzających nasze miasto. Ponadto pragniemy podziękować Urzędowi Miasta Zamość za wszelką okazaną pomoc i udostępnienie historycznych pomieszczeń, które są wspaniałym tłem dla eksponatów. Chcemy podziękować również wszystkim sponsorom i ludziom dobrej woli, którzy wspierali nas zarówno materialnie, jak i często miłym słowem, które jest chyba najlepszym podziękowaniem za to co robimy. Nie wymienimy tutaj wszystkich z imienia i nazwiska, bo lista byłaby długa, ale pamiętamy o wszystkich, dziękujemy i nieskromnie prosimy o jeszcze gdyż to wyróżnienie to nasza wspólna zasługa!
Sama Gala wręczenia nagród odbyła się w stylowych wnętrzach Opery Wrocławskiej i połączona była z wręczeniem wyróżnień dla organizatorów Europejskich Dni Dziedzictwa z całego kraju. Podczas uroczystości mieliśmy możliwość posłuchać arii operowych w wykonaniu artystów Opery Wrocławskiej, a także koncertu kwartetu smyczkowego. Całość zakończył uroczysty bankiet, który był wyśmienitą ucztą dla ciała, ale także dawał możliwość rozmowy i wymiany doświadczeń pomiędzy jego uczestnikami.
Pozostali nagrodzeni to: w kategorii Prelekcje, wykłady, warsztaty: I miejsce – „Stare Mury – nowe doświadczenia. Rzecz o edukacji wzajemnej” – Stowarzyszenie ToTu Akademia Twórczych Umiejętności w Czaplinku , II miejsce – „Poznać swoje dziedzictwo – otworzyć wrota przyszłości” – Fundacja „Dziedzictwo Nasze” , III miejsce – „Tajemnice Odrzechowej” – Parafia pw. Św. Jana Chrzciciela w Odrzechowej , Wyróżnienie – „Wracamy do korzeni – bogactwo dziedzictwa Ojców Karmelitów” – Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Głębowicach. W kategorii Aktywności plenerowe:  I miejsce – „Historia jednej ulicy – cykl wycieczek po Iławie”, II miejsce – „I gra miejska Wędrówka Śladami Przeszłości” – Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zatorze, III miejsce – „Quest – z Richardem von Hardtem po Folwarku Wąsowo”- Folwark Wąsowo Piotr Wieła, Wyróżnienie – „Festiwal Świdermajer” – portal swidermajer.info, Towarzystwo Przyjaciół Otwocka. W kategorii: Wystawy, projekty multimedialne: I miejsce – „Bodzentyn utracony odzyskany” – Fundacja Świętokrzyska – Góry Historii, II miejsce – „Mrągowo w detalu – zabytkowe drzwi” – Bartosz Hellis.
Zapraszamy na naszą wystawę!
Tomasz Banach, Dominika Lipska – Turystyka z Pasją

 

 

 

Poprzedni artykułAutor “Niebezpiecznych Związków Bronisława Komorowskiego” w Zamościu
Następny artykułZaproszenie dla uczniów – zapisy trwają.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments