„Ilustrowana historia Zamościa 1580-2016” w służbie miastu

0
2219

„Ilustrowana historia Zamościa 1580-2016” jest hołdem dla dziejów miasta z Listy UNESCO. Wystawę barwnych ilustracji o najważniejszych dziejach i postaciach Hetmańskiego Grodu namalowanych przez Aleksandrę Michalską-Szwagierczak otwarto w „Morandówce” w Dzień Niepodległości (11.11).

Wernisaż wystawy „Ilustrowana historia Zamościa 1580-2016” był jednym z trzech wydarzeń zorganizowanych w „Morandówce” z okazji obchodów 98. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Rozpoczął go koncert Zespołu Muzyki Dawnej „Capella all` Antico”, prowadzony przez Krzysztofa Obsta i Annę Heretę, działający przez Zamojskim Domu Kultury. Muzyka wykonana na dawnych instrumentach przez młode dziewczęta w kostiumach z epoki nadzwyczajnie uświetniła uroczystość.

- reklama-

Zacnych gości powitała Małgorzata Ryczek, gospodyni zabytkowego obiektu. Uroczystego otwarcia wystawy prezentującej bogactwo historii Zamościa, jego waleczną obronę, wielkie postaci, totalitaryzm II wojny światowej, pracę od podstaw, czyli odbudowę i renowację Zamościa i jego świetność lat współczesnych wraz z przebogatą kulturą – dokonał Andrzej Wnuk, prezydent miasta Zamościa. Wraz z panem prezydentem przybył na wernisaż Petro Wyhopeń, mer Żółkwi oraz Wojciech Jana Matwiejczuk, przewodniczący Rady Miasta Zamość.

W uroczystości wzięli także udział: Maria Gmyz, radna sejmiku województwa lubelskiego i zastępca lubelskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, Magdalena Dołgan, wiceprezydent miasta Zamość, Andrzej Zastąpiło, wiceprezydent miasta Zamościa oraz Małgorzata Bzówka, dyrektor Wydziału Kultury i Sportu UM Zamość, Damian Miechowicz, dyrektor Wydziału Turystyki i Promocji UM Zamość, Janusz Nowosad, dyrektor Zamojskiego Domu Kultury, Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego, a także radni miejscy, artyści, przewodnicy turystyczni, zamościanie i goście.

– Pomysłodawczynią projektu i organizatorką wystawy „Ilustrowana historia Zamościa 1580-2016” jest Teresa Madej, której własne, spisane opowieści o Zamościu, przygotowywane do książki pt.: „Zamość w opowieściach i ilustracjach” zostały przeze mnie zilustrowane techniką łączoną – rysunek, akwarela i obróbka komputerowa – mówiła pochodząca ze Starachowic Aleksandra Michalska-Szwagierczak, ilustratorka z dorobkiem ponad 100 zilustrowanych książek dla dzieci i młodzieży.

Artystka, która studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie (dyplom z grafiki pod kierunkiem prof. Andrzeja Bębenka w 1989 r.) stwierdziła z zadowoleniem, że wystawa ilustracji współgra z wystrojem wnętrza dawnej kamienicy Moranda, obecnie „Morandówki” i atmosferą miejsca oraz serdecznością gospodarzy – Małgorzaty i Henryka Ryczków, którzy sfinansowali wydruk ilustracji i ich oprawę.

-Rozpoczęłam malowanie tych ilustracji, kiedy moja przygoda z Zamościem trwała już dwadzieścia lat. W 1995 r. pani Grażyna Szpyra, ówczesna dyrektor BWA, zaprosiła mnie młodą jeszcze wtedy i nieśmiałą, nikomu jeszcze nie znaną ilustratorkę na plener do Krasnobrodu. Na kolejnych plenerach spotykałam mnóstwo kolejnych ilustratorów i mogę powiedzieć, że wśród nich nie ma nikogo, kto nie jest zakochany w Zamościu. Jeśli chodzi o ilustracje, to szczerze mówiąc – nie było łatwo. Bo chociaż Tereska wiedziała bardzo dobrze, co chce widzieć na tych ilustracjach i dostarczyła mi na ich temat mnóstwo informacji, trzeba było jeszcze odrobić lekcje. Tu należą się podziękowania, bo zawracałam głowę mnóstwu osób z pytaniem o szczegóły – a jak mógł wyglądać ten mundur, a jak mogła wyglądać mennica. Dziękuję bardzo wszystkim tym osobom. Jest mi bardzo miło i cieszę się z tej wystawy. Bardzo też bym chciała wkrótce zobaczyć tę książkę i życzę tego wszystkim w Zamościu. Chcę też przeprosić za błędy, które zapewne popełniłam. Nie wiem o nich, bo gdybym wiedziała, to bym je poprawiła – podkreśliła Aleksandra Michalska-Szwagierczak.

Wystawę otwiera ilustracja prezentująca Jana Zamoyskiego, fundatora i Bernarda Morando, czołowego architekta Zamościa. Następnie mamy inaugurację Akademii Zamojskiej w 1595 r., Ormian i Żydów w Zamościu na terenie swoich dzielnic. Działania wojenne XVII w. obrazuje chrzest twierdzy Zamość i oblężenie kozackie z 1648 r. oraz sławna obrona Zamościa przed Szwedami. Dzieje Ordynacji Zamojskiej zilustrowano funkcjonowaniem teatru w pałacu Zamoyskich. Mamy też epizod z czasów wojen północnych oraz słynną Joannę Żubrową i zdobycie Zamościa będącego wcześniej w rękach Austriaków. Miłośnik historii Zamościa dowie się o oblężeniu Zamościa przez Rosjan w 1813 r. i działającej wówczas mennicy, pozna Waleriana Łukasińskiego – więźnia Zamościa czasów twierdzy rządowej i ciężkiego więzienia. Scenka ”Tam na błoniu błyszczy kwiecie” przybliży przebieg Powstania Listopadowego w Zamościu, a koniec dziejów twierdzy – jej wyburzenie w 1866 r. Czas niepodległej Polski symbolizuje Józef Piłsudski w Zamościu, a lata 30. poeta Bolesław Leśmian. Rotunda Zamojska przypomni o II wojnie światowej, a wysiłek służb konserwatorskich – renowacja bloku kamienic ormiańskich. Wielkie postaci miasta reprezentuje Jan Machulski przed ratuszem, Papież Jan Paweł II w Katedrze Zamojskiej oraz Namysłowiacy i Marek Grechuta na Rynku Wielkim. Klamrą spina te ilustracje – okładka przyszłej książki – król Stefan Batory podpisujący – w towarzystwie Jana Zamoyskiego, wielkiego wizjonera – akt lokacji miasta Zamościa. Całości dopełnia przestrzenny, bardzo piękny plan Zamościa, miasta-twierdzy, czyli wczoraj i dzisiaj „miasta idealnego”.

Z okazji 98. Rocznicy Odzyskania Niepodległości została wydana pocztówka okolicznościowa z ilustracją przedstawiającą Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu, 17.10.1922 r. Karty wręczono wszystkim gościom wernisażu na pamiątkę Dnia Niepodległości 2016 r. i otwarcia wystawy.

Właścicielką autorskich praw majątkowych do kolekcji „Ilustrowana historia Zamościa 1580-2016” jest Teresa Madej, która 11 listopada br. obchodziła jubileusz 10 lat pracy dziennikarskiej. Dla właścicielki 22 ilustracji, które powstały na potrzeby książki o Zamościu – wystawa w „Morandówce” to rodzaj zaproszenia przede wszystkim dla dzieci i rodziców do rodzinnej przygody z historią, tradycją, dziejami i bohaterami Zamościa. Niezwykłe i atrakcyjne ilustracje Aleksandry Michalskiej-Szwagierczak z opisami pomysłodawczyni – dodatkowo pobudzają wyobraźnię i zainteresowanie przeszłością „Perły Renesansu” i wyzwalają potrzebę lepszego poznania rodzinnego miasta.

Założeniem jest, aby te ilustracje nie tylko dostarczały konkretnej wiedzy, ale zaszczepiły w młodych ludziach zalążki miłości do swojego miasta, szacunku do jego historii i jej bohaterów oraz świadomości i poczucia dumy z bycia zamościaninem. To także pomysł na nietuzinkowe zainteresowanie historią Miasta Arkad turystów, których z roku na rok przybywa w Zamościu.

Ale przede wszystkim –„Ilustrowana historia Zamościa 1580-2016” jest hołdem złożonym wielkiej i niezwykle pasjonującej historii tego miasta i jego mieszkańcom na przestrzeni ponad czterystu lat. Kolekcja ma służyć miastu. Ilustracje pozwolą sprawić, by każdy mógł wreszcie stwierdzić z przekonaniem, że historia jest nie tylko nauczycielką życia, ale przede wszystkim niewyczerpaną skarbnicą wciągających opowieści. One dają obraz zamojskich dziejów, które są syntezą historii Polski – niełatwych, burzliwych, ale wartych bliższego poznania. Dzięki tej wystawie w „Morandówce”, miejscu przyjaznym zamościanom, turystom, kulturze – spotkania zamościan z historią Zamościa nie są ani trudne, ani nudne. Warto poznawać historię rodzinnego miasta. Historia jest bezcenna!

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments