Powietrzną taksówką z Mokrego

2
1305

Na koniec 2018 roku planowane jest zakończenie budowy pasa startowego na lotnisku w Mokrem, z którego wylatywać będą tzw. “powietrzne taksówki”.

Teren lotniska Gmina Zamość otrzymała w listopadzie ubiegłego roku od byłego już Wojewody Lubelskiego, Wojciecha Wilka. Warunkiem otrzymania nieruchomości było zobowiązanie się przez władze gminy do realizacji budowy pasa startowego w wyznaczonym terminie oraz zapewnienie prowadzenia na terenie lotniska działalności statutowej Aeroklubowi Ziemi Zamojskiej.

Prace nad budową pasa startowego jeszcze nie ruszyły. Ich rozpoczęcie wiąże się z przeniesieniem giełdy, odbywającej się w każdą niedzielę na terenie lotniska, w inne miejsce. Jak zapewnił Wójt Gminy Zamość, Ryszard Gliwiński, nowa lokalizacja już jest ustalona, a umowa zawarta pomiędzy Aeroklubem Ziemi Zamojskiej, a Gminą Zamość zobowiązuje Aeroklub do urządzenia terenu giełdy (wyznaczenia miejsc parkingowych, ogrodzenia części handlowej). Według planów giełda ma być przeniesiona w nowe miejsce do 30.06.2017 r.

Jak na razie opracowywana jest dokumentacja oraz poszukiwanie funduszy na realizację pasa – Przygotowujemy dokumentację prawną i budowlaną w zakresie utwardzenia pasa startowego o długości 800m (lub 1100m) i szerokości 30 m. Szukamy programów „unijnych” na realizację przyszłej inwestycji – poinformował Wójt Gliwiński.

Utwardzenie pasa startowego będzie kosztowało ok. 2,5 mln zł. Gmina wiąże z budową pasa duże nadzieje. Liczą, że szybka forma  transportu zyska uznanie pasażerów podróżujących nie tylko w celach turystycznych, ale także biznesowych.

Poprzedni artykuł“Jaki znak Twój? – Orzeł Biały” – wystawa w Książnicy Zamojskiej
Następny artykułSzach-Mat
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo

A konkretnie jak mam rozumieć pojecie :powietrznej taxówki”. Kusy po całej Polsce?

tolek

kto szuka ten znajdzie ale w 2022 roku