90 lat zamojskiego kina

1
1267

Centrum Kultury Filmowej “Stylowy” w Zamościu w tym roku obchodzi 90 – lecie istnienia. Uroczystości z okazji okrągłego jubileuszu odbędą się 9 listopada 2016 r.

Zamojskie Kino “Stylowy” powstało we wrześniu 1926 r. i mieściło się w zlikwidowanym przez Austriaków kościele franciszkańskim. W czasie wojny Niemcy zmienili nazwę “Stylowego” na “Capitol”. Po wojnie w sierpniu 1944 r. kinoteatr “Stylowy” został ponownie otwarty. W 1994 roku nową siedzibą Kina stały się pomieszczenia Klubu Garnizonowego.

Zamojskie Kino od zawsze stanowiło miejsce spotkań zamojskiej widowni z wybitnymi aktorami i twórcami filmowymi. Stylowy przed wojną gościł m. in. Juliusza Osterwę, Stanisława Wolińskiego. W okresie III Rzeczypospolitej: Bożenę Dykiel, Stanisławę Celińską, Katarzynę Skrzynecką, Jolantę Fraszyńską, Annę Romantowską, Daniela Olbrychskiego, Krzysztofa Zanussiego, Martę Meszaros, Sergio Basso, Jerzego Łukaszewicza, Krzysztofa Kolbergera, Piotra Szwedesa, Krzysztofa Majchrzaka, Pawła Kukiza.

W lipcu 2010  Kino przeniesiono do nowoczesnego budynku przy ul. Odrodzenia 9, wybudowanego z funduszy europejskich oraz środków miejskich. Od tej pory funkcjonuje ono jako Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu. Znajdują się tam sale kinowo-konferencyjne,  wyposażone w projektory cyfrowe, umożliwiające pokazy filmów w technologii 3D. Jedna z sal przystosowana jest do prowadzenia prezentacji systemem kongresowym z tłumaczeniem symultanicznym oraz wyświetlania filmów z audiodeskrypcją. W CKF Stylowy można emitować filmy metodą tradycyjną (taśma filmowa 35 mm). Na głównym holu działa HotSpot umożliwiający darmowy dostęp do Internetu. W 3 klimatyzowanych salach kinowych wyposażonych w wysokiej klasy sprzęt audiowizualny jednocześnie może zasiąść 700 widzów.

CFK “Stylowy” realizuje zadania w dziedzinie upowszechniania filmów i edukacji filmowej oraz prowadzi wielokierunkową działalność kulturalną – to nie tylko miejsce, gdzie można zobaczyć najnowsze premiery filmowe, ale również transmisje oper, spektakli teatralnych oraz innych wydarzeń kulturalnych czy sportowych. Cyklicznie odbywają się w nim spotkania w wybitnymi twórcami filmowymi, festiwale filmowe oraz przeglądy kina europejskiego i światowego. Wśród odbiorców najliczniejszą grupę stanowią mieszkańcy regionu (w tym dzieci i młodzież) a także turyści oraz środowiska twórcze, związane z polską kinematografią. W salach kinowo-konferencyjnych CKF „Stylowy” organizowane są konferencje i sympozja naukowe o charakterze lokalnym i międzynarodowym.

Info: http://www.stylowy.net/kino/

Poprzedni artykuł15 -lecie Bursy Międzyszkolnej nr 2 w Zamościu
Następny artykuł“Z ukłonem dla Przyjaciół” – koncert ZPiT “Zamojszczyzna”
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo

Gratulacje dla Pana Andrzeja,to On postawił na nowoczesne kino w Zamościu.Z należnym szacunkiem
Kazimierz Chrzanowski