„Koncert AAC” w wykonaniu dzieci i młodzieży niepełnosprawnej

0
2083
GAIA

W Zamojskim Domu Kultury odbył się koncert zorganizowany przez Zespół Niepublicznych Szkół Specjalnych „Krok za krokiem”. Wydarzenie było centralnym punktem organizowanych przez szkołę obchodów Międzynarodowego Miesiąca AAC, których celem jest szerzenie wiedzy o alternatywnych i wspomagających metodach komunikacji osób niemówiących.

W koncercie udział wzięły dzieci oraz młodzież niepełnosprawna, uczęszczająca do szkół ośrodków oraz przedszkoli w naszym regionie. Są to dzieci, które w wyniku choroby: zespołu Downa, autyzmu, mózgowego porażenia dziecięcego, upośledzenia umysłowego nie są w stanie porozumiewać się za pomocą słów bądź też ich komunikacja ze światem jest znacznie utrudniona. Alternatywne i wspomagające metody komunikacji  pozwalają takim osobom zamiast wypowiadanych słów i zdań używać znaków graficznych, manualnych lub przestrzenno -dotykowych. Dzięki temu mogą dokonywać wyborów, podejmować decyzje, pytać, opowiadać, wyrażać myśli i uczucia – pokonywać bariery w porozumiewaniu się i stawać się niezależnymi.

W ramach koncertu mieliśmy okazję zobaczyć: Wystąpienie zatytułowane „Miś i szal” w wykonaniu wychowanków Zespołu Niepublicznych Szkół Specjalnych „Krok za krokiem” w Zamościu, inscenizację wokalno – ruchową „Do przedszkola” w wykonaniu dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu, występ zatytułowany „My jesteśmy Krasnoludki” z udziałem wychowanków Niepublicznego Przedszkola Specjalnego w Biłgoraju przy Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Biłgoraju, Jesienny koncert” w wykonaniu Niepublicznego Przedszkola Specjalnego w Krasnymstawie, taniec integracyjny „Wysoko skacz” oraz układ taneczny „Tańcz piłeczko moja” z udziałem najmłodszych z Przedszkola Miejskiego nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi, przedstawienie „Kaczka dziwaczka” w wykonaniu wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Zamościu, przedstawienie „Motyle” z udziałem dzieci z Ośrodka Rehablilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Zamościu.

Po koncercie wszyscy przybyli goście mogli obejrzeć wystawę sprzętu i pomocy AAC.

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments