“Mówię o AAC” – czyli o komunikacji osób niepełnosprawnych

0
1306

Zespół Niepublicznych Szkół Specjalnych “Krok za krokiem” już po raz dziesiąty bierze udział w obchodach Międzynarodowego Miesiąca AAC. W związku z tym szkoła zaplanowała na październik szereg wydarzeń, których celem będzie szerzenie wiedzy o alternatywnych i wspomagających metodach komunikacji. W tym roku obchody odbędą się pod hasłem: “Mówię o AAC”.

Alternatywne i wspomagające metody komunikacji (AAC) stosowane są, gdy dziecko w wyniku choroby bądź urazu nie jest zdolne do porozumiewania się za pomocą mowy werbalnej. Zamiast wypowiadanych słów i zdań niemówiący mogą używać znaków graficznych, manualnych lub przestrzenno -dotykowych. Dzięki temu mogą dokonywać wyborów, podejmować decyzje, pytać, opowiadać, wyrażać myśli i uczucia – pokonywać bariery w porozumiewaniu się i stawać się niezależnymi.

Włączając się w działania propagujące wiedzę o AAC, szkoła “Krok za krokiem” zaplanowała wiele ciekawych inicjatyw, m. in.: AAC-owe pogaduchy, spotkania z wychowankami przedszkoli integracyjnych, czytanie uczestniczące w Książnicy Zamojskiej, Godzina bez gadania, czy warsztaty dla nauczycieli zamojskich przedszkoli i szkół pt.: Dzieci z problemami w komunikacji werbalnej w przedszkole i w szkole. Centralnym wydarzeniem obchodów jest Koncert AAC zaplanowany na 26 października 2016 roku w Zamojskim Domu Kultury.

Nowy Kurier Zamojski będzie patronem medialnym koncertu.

 

Poprzedni artykuł“Przenikanie czasu z materią” – wystawa w BWA Galerii Zamojskiej
Następny artykułMecz Padwa Zamość – Wisła Sandomierz już w tę niedzielę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments