Medale i Numizmaty w zbiorach Muzeum Zamojskiego – otwarcie wystawy

0
1458

Wystawa pt. „Nabytki numizmatyczne i medalierskie ostatniego dwudziestolecia 1996-2016” została zorganizowana jako jedna z imprez promujących Muzeum Zamojskie z okazji 90-lecia istnienia placówki. 

Na wystawie prezentujemy zaledwie część naszych dużych i cennych zbiorów – mówi dr Jacek Feduszka, kustosz, kierownik działu Numizmatyki i Medali Muzeum Zamojskiego – spośród prawie trzynastu tysięcy tzw. „obiektów” zgromadzonych w muzeum na wystawie prezentujemy ponad dwa tysiące.
Zbiory numizmatyczne i medalierskie, gromadzone są w Muzeum Zamojskim od początku jego istnienia tj. od 1926 roku. Kolekcja zgromadzona w muzeum obejmuje monety, medale i medaliony, banknoty, a także pieczęcie i tłoki pieczętne, odznaki i odznaczenia. Na wystawie znalazły się między innymi nabytki, które trafiły do muzeum w ostatnich dwudziestu latach. Najliczniejsze dary do zbiorów numizmatycznych i medalierskich muzeum przekazali kolekcjonerzy: Leszek Sadowski z Lublina i Andrzej Marek Plata z Warszawy. Ponad dwa tysiące eksponowanych nabytków, uzupełnia kilkaset tzw. obiektów najbardziej cennych i charakterystycznych dla zamojskiej kolekcji numizmatycznej. Wśród nich znalazły się także cenne depozyty znajdujące się w dziale numizmatycznym.
W poszczególnych częściach wystawy zaprezentowano równolegle: medale, medaliony i plakietki od XVI do XX wieku, są monety antyczne, najczęściej denary rzymskie od II do IV wieku po Chr. oraz średniowieczne monety polskie i obce od XI do końca XV wieku. W tej części ekspozycji umieszczono także monety nowożytne z XVI-XVIII wieku w tym bogatą kolekcję europejskich monet talarowych i liczący kilkaset sztuk zbiór numizmatów pomorskich z XVI i XVII wieku. Na ekspozycji pokazano także skarby monet średniowiecznych i nowożytnych znajdujące się w zbiorach w Zamościu.
Są także monety z XIX i XX wieku oraz obszerny zbiór banknotów polskich i obcych. Są papiery wartościowe związane z regionem Zamojszczyzny. Wystawę uzupełniają: rekonstrukcja dawnej mennicy, afisze, plakaty, zaproszenia i foldery informujące o wystawach numizmatycznych, jakie prezentowano w Muzeum Zamojskim w przeszłości oraz unikalne dziś wydawnictwa o tematyce numizmatycznej.
Jak informuje dr Jacek Feduszka wystawa jest – jak dotąd – najszerszą prezentacją kolekcji numizmatycznej Muzeum Zamojskiego. Wystawa czynna będzie do lutego 2017 roku i zapewne stanie się atrakcją dla licznych kolekcjonerów z całej Polski – zapewnia dr Feduszka.

Marian Zacharczuk

Fot: Mirosław Chmiel

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments