Oddaj szpik dla Łukasza- dalszy ciąg poszukiwań.

0
2347

Poszukiwania szpiku dla Łukasza Zwolana chorego na ostrą białaczkę limfoblastyczną nadal trwają. W dniach 5- 6 listopada w Zamościu i Łabuniach organizowane będą akcje, mające na celu rejestrację potencjalnych dawców szpiku.

Przypadek Łukasza poruszyliśmy już w naszym wcześniejszym artykule – Każdy może pomóc!

W dniu dzisiejszym w zamojskim ratuszu miała miejsce konferencja prasowa z udziałem przedstawicielki Fundacji DKMS, pani Katarzyny Poniatowskiej oraz przedstawicieli władz Zamościa oraz wszystkich osób chcących pomóc. Na spotkaniu obecna była wiceprezydent Magdalena Dołgan, radna Marta Pfeifer, mama Łukasza, a także przedstawiciele lokalnych mediów. Na spotkaniu rozmawiano, o tym w jaki sposób można nagłośnić planowaną akcję tak, by osób gotowych do oddania szpiku było jeszcze więcej.

25 października o godz. 10.00 odbędzie się w Ratuszu konferencja poświęcona tej sprawie.

Akcje rejestracji dawców szpiku odbędą się:

5-6 listopada – Galeria Twierdza w Zamościu

6 listopada (od godz. 10.00 do 16.00) – Dom Kultury w Łabuniach

6 listopada (od godz. 10.00 do 16.00) – Jazz Klub “Kosz” w Zamościu

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi lub porania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka za pomocą pałeczek. Na podstawie pobranej próbki lub wymazu zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Czy wiesz, że Twój 1% pomoże nam zarejestrować kolejnych potencjalnych dawców szpiku? 

Rejestracja dla dawców jest bezpłatna, ale jej koszt to 180 zł, które Fundacja DKMS pokrywa dzięki wsparciu osób prywatnych lub firm. Ty również możesz dołożyć do tego przysłowiowa cegiełkę. Przekaż 1% swojego podatku na naszą działalność. Wpisz w swój formularz PIT nasz numer KRS: 0000318602 lub wypełnij go za pomocą programu dostępnego na naszej stronie: www.dkms.pl/pl/1procent.

Każda, nawet najmniejsze wsparcie finansowe pozwoli nam pozyskać więcej potencjalnych Dawców. Wiedząc, że rejestracja w bazie jest bezpłatna, będziemy wdzięczni, jeśli pokryjesz choćby jej część przekazując darowiznę na konto o numerze: 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669. Dziękujemy. Liczy się każde wsparcie.

O Fundacji

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 953 000 (sierpień 2016) potencjalnych dawców szpiku, a już 3 345 (sierpień 2016) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

 

 

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments