XIII Lubelski Festiwal Nauki zagościł na zamojskim PWSZ

0
1099

We wrześniu odbył się XIII Lubelski Festiwal Nauki. W niedzielę 18 września, podczas prezentacji uczelni w Lublinie, dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu. W kolejnych dniach Lubelski Festiwal Nauki zagościł w murach zamojskiej uczelni, a wraz z nim młodzież z lokalnych szkół.

Centrum Badań i Transferu Technologii

W poniedziałek 19 września młodzież szkolna przybyła do laboratoriów Centrum Badań i Transferu Technologii przy ul. Szczebrzeskiej 31, gdzie poznawała arkana mechaniki i budowy maszyn. Dr inż. Bronisław Samujło zaprezentował Jak zrobić coś z plastiku?, wykorzystując do tego maszyny zgromadzone w Laboratorium Tworzyw Sztucznych. W jego prezentacjach uczestniczyli uczniowie wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej w Komarowie oraz z zamojskich szkół: Gimnazjum nr 3, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 oraz Gimnazjum nr 7. Żądna wiedzy młodzież miała okazję zobaczyć, jak działa termoformierka, wytłaczarka, wtryskarka oraz zgrzewarka do folii.

Kolejnym tematem realizowanym tego dnia była: Diagnostyka podwozia samochodowego. W prezentacji przygotowanej przez dra inż. Zbigniewa Kiernickiego uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Zamościu. W Laboratorium Mechaniki prowadzący demonstrował użycie wyważarki i montażownicy do kół jezdnych oraz systemu do pomiaru i regulacji geometrii ustawienia kół samochodu.

Zielona energia i mowa ciała
Podczas kolejnego dnia festiwalu (wtorek 20 września), dr inż. Bożenę Niemczuk oraz mgr Karol Kitka zaprezentowali wykład… I Ty możesz mieć zieloną energię. Wysłuchali go uczniowie II LO, ZSP nr 3 oraz Gimnazjum nr 7 (wszystkie z Zamościa). Co ważne, PWSZ nie tylko posiada bogato wyposażone Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii, którego opiekunem jest właśnie dr Niemczuk, ale również prowadzi kształcenie na specjalności odnawialne źródła energii w ramach kierunku mechanika i budowa maszyn.
Drugi punkt programu tego dnia związany był z kolei z filologią angielską. Wykładowca na tym kierunku, dr Marcin Mizak, zaproponował młodzieży temat pt. O znaczeniu mowy ciała dla poprawnej wymowy na przykładzie języka angielskiego. Tego intrygującego wykładu z ciekawością wysłuchali uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Zamościu.
Lasery, szybka kamera i trzeci wymiar
W czwartek 22 września na zamojskiej uczelni można było dowiedzieć więcej o Komputerowej rekonstrukcji wypadków drogowych (wykład mgra Przemysława Sandera) oraz o Trójwymiarowym modelowaniu konstrukcji jako narzędziu pracy inżyniera (wystąpienie dr inż. Aleksandra Nieoczyma).
Trzecia propozycja tego dnia należała do dra Stanisława Tryki. Wykładowca na kierunku mechanika i budowa maszyn przygotował wykład pt. Lasery dużej mocy i ich wykorzystanie w technice.
Turystyka i rekreacja na zakończenie
Ostatni „dzień festiwalowy”, 23 września, był pod znakiem turystyki i rekreacji. Nordic walking – zamojski spacer po zdrowie zafundowała uczestnikom dr Urszula Parnicka. Chętni do tej aktywności znaleźli się wśród uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej Rzemiosł Różnych w Zamościu i ZSP nr 3 w Zamościu.
Ci sami uczniowie uczestniczyli także w kolejnej pokazie Pierwsza pomoc przedmedyczna. Dołączyli do nich uczniowie ZSP nr 1 w Zamościu. Pokaz przygotowały studentki kierunku turystyka i rekreacja.
Na zakończenie Lubelskiego Festiwalu Nauki w PWSZ w Zamościu uczniowie zamojskiego „Ekonomika” i „Elektryka” wzięli udział w Grach i zabawach rekreacyjnych, przygotowanych przez dr Pawła Wołosza oraz studentów kierunku turystyka i rekreacja.
Młodzi ludzie z zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach, co pozwala mieć nadzieję, że przynajmniej część z nich wybierze w przyszłości studia inżynierskie. Ogółem z oferty PWSZ w Zamościu przygotowanej w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki skorzystało ok. 800 osób.
Duże zainteresowanie wykładami i prezentacjami przygotowanymi przez kadrę naukową Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej pozwala mieć nadzieję, że Lubelski Festiwal Nauk na stałe zagości w Zamościu.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments