„Mamusiu, ja nie chcę umierać, ja chcę być tu z Wami”

0
4814

fot. JB Produkcja/Facebook

We wtorek, 20 września przed południem w Sali Consulatus zamojskiego ratusza odbyła się konferencja prasowa dotycząca akcji poszukiwania dawcy komórek macierzystych dla Weroniki Matwij, walczącej z białaczką.

Akcję prowadzi Fundacja DKMS, której przedstawicielka była obecna dzisiaj w ratuszu. Pani Katarzyna Poniatowska opowiedziała o tym jak wygląda badanie wstępne, jak odbywa się weryfikacja dawców, a także jak bardzo ważne jest uświadomienie ludziom, że mogę uratować czyjeś życie. Wystarczy tylko odrobina dobrej woli i chęć pomagania.

Na konferencji obecny był tata Weroniki oraz jej przyjaciółka

Przygotowania do akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku w Suchowoli, Niedzieliskach i Zamościu ruszyły pełną parą.

25 września w Zespole Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Suchowoli i Szkole Podstawowej im. Stanisława Staszica w Niedzieliskach oraz w Galerii Handlowej Twierdza w Zamościu odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku – dla Weroniki i innych pacjentów. Rodzina i przyjaciele Weroniki liczą na zaangażowanie świadomej problemu, jakim jest nowotwór krwi, społeczności Suchowoli, Niedzielisk, Zamościa i okolic.

weronika„Mamusiu, ja nie chcę umierać, ja chcę być tu  z Wami” – to słowa 16-letniej Weroniki Matwij  z Suchowoli. Weronika zawsze zarażała swoim optymizmem. Była pełną energii, aktywną dziewczyną – tuż przed usłyszeniem diagnozy przygotowywała się do zawodów strażackich, planowała wyjazd w góry, chciała rozpocząć naukę śpiewu i rozwijać swój talent fotograficzny. Niestety na początku sierpnia 2016 r. musiała ponownie zmierzyć się z trudną diagnozą – wznowa białaczki.

Zaczęła się walka o każdy dzień życia. Dziś już wiadomo, że jedyną szansą Weroniki na powrót do zdrowia jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi od Dawcy niespokrewnionego. Niestety, pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Poltransplantu ponad 1.092.000 potencjalnych Dawców, i ponad 26 milionów w bazach na całym świecie – nie ma aktualnie Dawcy, który byłby zgodny genetycznie z Weroniką.

Rodzina i przyjaciele Weroniki nie potrafią czekać bezczynnie – sami zainicjowali poszukiwania jego bliźniaka genetycznego. Przygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem „Pomóż Weronice i Innym” ruszyły pełną parą: rozniesiono ulotki, porozklejano plakaty, zaangażowano lokalne urzędy, organizacje, szkoły, przedszkola, firmy i oczywiście media.

– Dziękuję za to, że jesteście – tak Weronika łącząc się telefonicznie ze swoimi bliskimi w Suchowoli, wyrażała swoją wdzięczność za zorganizowanie w minioną niedzielę „Hałasu dla Weroniki”. Tysiące osób uczestniczyło w przejeździe motocyklowo – samochodowym z Zamościa do Suchowoli, aby dać wyraz swojej solidarności z Weroniką.

Na Facebooku utworzono wydarzenie, aby szerzyć informacje o tym jak można pomóc: https://www.facebook.com/events/1812745795623828/

Rejestracja podczas tego Dnia Dawcy będzie prowadzona za pomocą pobrania próbki krwi lub porania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka, dlatego w akcji wezmą udział wolontariusze, pielęgniarki oraz lekarz.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

Data: 25 września 2016 r.
Godzina: 10:00 – 16:00
Miejsce: Zespół Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Suchowoli
Adres: Suchowola 238, Suchowola

Data: 25 września 2016 r.
Godzina: 10:00 – 16:00
Miejsce: Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Niedzieliskach
Adres: Niedzieliska  111,  Szczebrzeszyn

Data: 25 września 2016 r.
Godzina: 10:00 – 20:00
Miejsce: Galeria Handlowa Twierdza w Zamościu
Adres: ul. Przemysłowa 10,  Zamość

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi lub porania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka za pomocą pałeczek. Na podstawie pobranej próbki lub wymazu zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Czy wiesz, że Twój 1% pomoże nam zarejestrować kolejnych potencjalnych dawców szpiku? 

Rejestracja dla dawców jest bezpłatna, ale jej koszt to 180 zł, które Fundacja DKMS pokrywa dzięki wsparciu osób prywatnych lub firm. Ty również możesz dołożyć do tego przysłowiowa cegiełkę. Przekaż 1% swojego podatku na naszą działalność. Wpisz w swój formularz PIT nasz numer KRS: 0000318602 lub wypełnij go za pomocą programu dostępnego na naszej stronie: www.dkms.pl/pl/1procent.

Każda, nawet najmniejsze wsparcie finansowe pozwoli nam pozyskać więcej potencjalnych Dawców. Wiedząc, że rejestracja w bazie jest bezpłatna, będziemy wdzięczni, jeśli pokryjesz choćby jej część przekazując darowiznę na konto o numerze: 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669. Dziękujemy. Liczy się każde wsparcie.

O Fundacji

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 953 000 (sierpień 2016) potencjalnych dawców szpiku, a już 3 345 (sierpień 2016) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments