Przybyli Ułani…

0
1726

W przeddzień Święta Kawalerii Polskiej oraz wielkiej inscenizacji Bitwy pod Komarowem odbyły się uroczystości na komarowskim cmentarzu parafialnym odbył się uroczysty capstrzyk i apel poległych.

W intencji poległych ułanów oraz wolnej Polski, w kościele pw. Świętej Trójcy w Komarowie została odprawiona msza święta z udziałem ułanów, pocztów sztandarowych, parlamentarzystów, delegacji służb mundurowych, przedstawicieli władz samorządowych, a także mieszkańców gminy Komarów.
Na uroczystości obecny był Poseł Sławomir Zawiślak, Senator Jerzy Chróścikowski, delegacja Urzędu Gminy w Komarowie z Wójt Wiesławą Sieńkowską. Urząd Marszałkowski w Lublinie reprezentował Witold Marucha – Kierownik Delegatury LUW w Zamościu. Urząd Miasta w Zamościu reprezentował Krzysztof Rusztyn – Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich.

Pełną barwnych odniesień do wydarzeń sprzed 96 laty homilię, wygłosił kapelan ułanów ks. Błażej Górski.

Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewniła Nieetatowa Orkiestra Wojskowa z Zamościa z kapelmistrzem Arkadiuszem Grosmanem na czele. Po zakończonej mszy odbył się koncert muzyki patriotycznej w wykonaniu tejże orkiestry. Orkiestrze towarzyszyła Anna Chabros, która zaśpiewała kilka wybranych utworów.

Niedzielne uroczystości na Wzgórzu 255 rozpoczynają się o godz. 10.00. Wcześnie, bo od godz. 9.00 otwarty dla zwiedzających będzie obóz ułanów w Wolicy Śniatyckiej. W południe rozpoczną się uroczystości Święta Kawalerii Polskiej, a bezpośrednio po nich nastąpi inscenizacja wybranych fragmentów bitwy z 31 sierpnia 1920 roku.

Od Redakcji: Osoby wybierające się na uroczystości pod Komarowem mogą do miejsca pamięci dotrzeć z Zamościa od strony Cześnik (tę drogę polecają organizatorzy), bądź od strony Łabuń przez  Krzywystok i w lewo przez Ruszczyznę. Z obu stron ustawiono białe tablice wskazujące drogę.
Podpowiadamy, aby zabrać koniecznie nakrycie głowy oraz wodę do picia.

Nowy Kurier Zamojski jest patronem medialnym 96. Rocznicy Bitwy pod Komarowem, po zakończonych uroczystościach opublikujemy bogatą fotorelację na naszej stronie www.kurierzamojski.pl na Facebooku, a także we wtorkowym “papierowym” wydaniu naszego tygodnika. Już teraz polecamy i zachęcamy do osobistego udziału w tych niezwykłych wydarzeniach.

 

cag.

 

Poprzedni artykułPrawdziwa historia Amy Winehouse
Następny artykułKomarów – Echa przeszłości
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments