Zbieramy Krew dla Polski – IX edycja

0
896

26 sierpnia 2016 r. (piątek) w godzinach 10:00-15:00 zachęcamy do oddawania krwi w ramach akcji „Zbieramy Krew dla Polski – IX edycja 2016”.

Na parkingu przy Galerii Twierdza w Zamościu, ul. Przemysłowa 10, stanie autobus, w którym będzie możliwość oddania krwi. Akcja prowadzona jest przez Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Zamościu, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zamościu i Grupę Muszkieterów.

Krew w Zamościu będzie można oddawać w specjalnym ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK), wyposażonym w sterylny i bezpieczny dla Krwiodawców sprzęt medyczny. Obecny na miejscu lekarz zadba natomiast o bezpieczeństwo zarówno Dawcy jak i Biorcy.


Do oddawania krwi zapraszamy osoby między 18 a 65 rokiem życia, choć, za zgodą lekarza, Krwiodawcą można być nawet po 65. urodzinach. W każdym przypadku trzeba ważyć co najmniej 50 kg – tłumaczy Renata Kawka, Sekretarz Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.

Na dzień przed zabiegiem należy powstrzymać się od spożywania alkoholu, a na kilka dni przed, nie można także zażywać niektórych leków, w tym aspiryny. W dniu oddania krwi zaleca się zjedzenie lekkiego śniadania i wypicie dużej ilości płynów. Aby oddać krew i jej składniki niezbędne jest okazanie dokumentu tożsamości.

Każdy, kto zdecyduje się na oddanie krwi, uzyska bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych oraz weźmie udział w losowaniu profesjonalnych apteczek samochodowych. Zbiórkom krwi oraz kampanii edukacyjnej towarzyszyć będzie wiele atrakcji, a wśród nich nauka pierwszej pomocy, pokazy strażackie, konkursy i quizy.

Patronat Honorowy nad ogólnopolską kampanią objęło Narodowe Centrum Krwi.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments