Moc atrakcji i smakowitości w Jatutowie

0
1244

Gmina Zamość organizuje cykl wakacyjnych pikników rodzinnych. W najbliższą niedzielę zabawa będzie w Mokrem. W minioną niedzielę smakowity paprykowo-pomidorowy festyn odbył się w Jatutowie.

„Pomidor i Papryka” – pod takim tytułem odbył się festyn rodzinny w Jatutowie. W niedzielne popołudnie, 31 lipca 2016 r., na boisku przy świetlicy przez prawie 4 godziny trwała zabawa. Festyn otworzyli gospodarze, Grażyna Zyza – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Jatutowie oraz sołtys Jerzy Szast. Program sceniczny zainicjował koncert chóru „Sitanianie” pod kierunkiem artystycznym Ireny Dużyńskiej przy akompaniamencie Tadeusza Flora, koncert prowadził Henryk Łukaszczuk, wypełniając przerwy między utworami sympatycznym komentarzem. Z kolei, niespodzianką dla najmłodszych było spotkanie z klaunem Dyziem z „Fabryczki marzeń”, który przyjechał do Jatutowa spod Chełma i zaangażował dzieci wraz z rodzicami do wspólnej zabawy. W programie pojawił się również pokaz mody folkowej, który na scenie zaprezentowali młodzi uczestnicy festynu wraz z rodzicami i opiekunami. Swoje umiejętności artystyczne zaprezentowały też dzieci i młodzież z Jatutowa i pobliskiej Wólki Panieńskiej. Na szczególne wyróżnienie w tej części programu zasługuje wspaniały występ tria smyczkowego z prezentacją melodii irlandzkich w wykonaniu Magdy Słotwińskiej, która wystąpiła wraz z mamą i wujkiem. Wólkę Panieńską reprezentowała dziecięca grupa teatralna, były recytacje wierszy Jana Brzechwy, pt.: „Pomidor” i „Na straganie”, była też piosenka „Ogórek”. Pokaz talentów zdominowały recytacje twórczości Brzechwy, np. „Żaba”, „Leń”, „Kwoka”, ale pojawił się również „Murzynek Bambo” Juliana Tuwima i piosenki.
Kulinarną atrakcją imprezy w Jatutowie był konkurs na najlepszą potrawę z papryki i pomidorów, pod hasłem „Co łączy paprykę z pomidorem?”. Specjalnie powołana komisja konkursowa oceniała walory smakowe potraw, nie znając ich twórców. Do konkursu zgłoszono aż 12 potraw. Zwyciężyły pomidory z farszem z kurczaka i serem feta autorstwa Haliny Kapłon. II miejsce zajęła Danuta Szast za smażone zielone pomidory w panierce, jako dodatek do grillowanych żeberek. III miejsce przypadło Barbarze Grad za szaszłyki z wykorzystaniem różnych kolorów papryki. Nagrody i pamiątkowe dyplomy wręczyli Józef Siemczyk – przewodniczący Rady Gminy Zamość i Jarosław Kalbarczyk – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość.W trakcie festynu odbył się również pokaz kulinarny Edyty Szast, uczestniczki programu telewizyjnego Master Chef. Oczywiście, głównymi składnikami pokazowego gotowania były pomidory i papryki. Degustacja potraw Pani Edyty rozbudziła apetyty uczestników imprezy, dlatego Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Jatutowie zadbały o to, aby dla nikogo nie zabrakło darmowej porcji dania przewodniego imprezy, czyli leczo.
Gościnnie i z „przytupem” koncertował zespół pieśni ludowych „Ogrodniczki” z Łabuniek, a serię skeczy kabaretowych przedstawiła formacja „Taka Potrzeba” z Łapiguza. Wręczono również nagrody dzieciom, które wzięły udział w konkursie plastycznym na wykonanie rękodzieła.

Wszyscy chętni mogli wziąć udział w zawodach rekreacyjno-sportowych. Organizatorzy zadbali o medale, nagrody, upominki i puchar sołtysa. W poszczególnych kategoriach zwyciężyli:

  • „Przenoszenie wody do butelki” – I miejsce: Mateusz Szewczuk, II miejsce: Kuba Kniaź, III miejsce: Wiktoria Siekierda.;
  • „Znajdź piłkę mamo, tato” – I miejsce: Kasia i Iza Kamińskie, II miejsce: Michał i Piotr Ziarkiewicz, III miejsce: Igor i Marta Dawidowscy.
  • „Slalom z piłką” – I miejsce: Jakub Stöcker, II miejsce: Mateusz Szewczuk, III miejsce: Jakub Kowalczuk.
  • „Przenoszenie piłeczki na rakietce” – I miejsce: Mateusz Szewczuk, II miejsce: Kacper Siekierda, III miejsce: Jakub Stöcker.

Wśród atrakcji towarzyszących nie zabrakło animacji dla dzieci, malowania buziek, kręcenia baloników, malowania dużych kartonowych domków, mega-baniek mydlanych, i dmuchanych zamków z darmowym wejściem. Specjalnie dla pań utworzono strefę relaksu z leżakami i usługami, m.in. odbyły się tu pokazy makijażu wieczorowego i warsztaty plastyczne „Folkowe korale”. W strefie relaksu można było też zadbać o urodę dzięki różnorodnym usługom kosmetycznym.
Na festynie w Jatutowie było też dwoje policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu, która przyjęła zaproszenie od gospodarzy imprezy. Na szczęście żadna policyjna interwencja nie była konieczna, za to przydał się sprzęt do znakowania rowerów. Gospodarze przygotowali też wystawę fotograficzną, przedstawiająca najciekawsze wydarzenia z udziałem mieszkańców sołectwa Jatutów.Festyn zorganizowali Samorząd Gminy Zamość, Sołtysi i Rady Sołeckie Jatutowa i Wólki Panieńskiej, Koła Gospodyń Wiejskich z Jatutowa i Wólki Panieńskiej, Stowarzyszenie Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+ i GOK Gminy Zamość.

galeria zdjęć

źródło: GOK Gminy Zamość

Poprzedni artykułGorrrące rytmy na Rynku!
Następny artykuł“Wiwisekcja” i recital Lecha Dyblika
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments