Wędrująca Estrada na półmetku – gdzie i kiedy kolejne zamojskie osiedla? Czytaj w artykule

0
805

W minionym tygodniu swoją wędrówkę po zamojskich osiedlach rozpoczęła „Wędrująca Estrada”. Jest to coroczny (od 2013 roku) wakacyjny projekt Zamojskiego Domu Kultury. „Wędrująca ekipa” na jedno popołudnie gości na jednym z sześciu zamojskich osiedli. Trzy estradowe spotkania już za nami. W nadchodzącym tygodniu „Estrada” przywędruje do mieszkańców osiedli: Janowice-Orzeszkowej/Reymonta (2 sierpnia), Słoneczny Stok (3 sierpnia) oraz Kilińskiego (4 sierpnia). Impreza trwa od godz. 16.00 do 20.00. Kiedy wracając z warzywniaka usłyszycie rozbawiony damski głos na Waszym osiedlu, nie lękajcie się – usłuchajcie. To Kasia Figura z Zamojskiego Domu Kultury przez megafon zaprasza na „Wędrującą Estradę”. Na najmłodszych czeka mnóstwo atrakcji, gry i zabawy. Do dyspozycji starszych są stoiska instytucji pomocowych działających w Zamościu, możliwość rozmowy z radnymi, z funkcjonariuszami Straży Miejskiej, Policji czy Straży Pożarnej. Warto zwrócić uwagę na kącik „Oddam-Zamienię”, gdzie można dobić targu za nieużywane domowe skarby. W ramach akcji „Książka za książkę” można uporządkować domową bibliotekę, wymienić swoje książki na takie, które chcielibyśmy przeczytać. Dla zmęczonych lub leniwych – leżakowanie.

Na pierwszej w tym roku Estradzie na osiedlu Majdan/Powiatowa dopisała pogoda oraz uczestnicy. Uroczystego otwarcia imprezy dokonał Prezydent Miasta Zamość – Andrzej Wnuk. Byli również Radni i przedstawiciele Zarządu Osiedla Powiatowa i Majdan. Umalowane dziecięce buzie cały czas były uśmiechnięte. Dzieciaki korzystały z warsztatów plastycznych, grały w szachy, uczyły się jak z niepotrzebnych pudeł i plastikowych butelek wyczarować magiczne zabawki. Dzieci z zapartym tchem obejrzały przedstawienie „Mapa Marzeń” Teatru „Kultureska”. Wspólna zabawa taneczna odbyła się przy występie zespołu Metitum.

„Wędrującą Estradę” na Promyku odwiedziły tłumy mieszkańców. Gościem specjalnym była Wiceprezydent Miasta Zamość – Magdalena Dołgan. Wspólnie z mieszkańcami bawili się także przedstawiciele Zarządu Osiedla oraz radni. Dzieci stworzyły pociąg z kartonowych pudeł po warzywach, uczyły się grać na bębnach i chodzić na szczudłach. Z bliska można było przyjrzeć się psu, który pracuje w policji, poznać zasady udzielania pierwszej pomocy. Młodzi piłkarze z ASMPN Hetman Zamość pokazali sprytne techniki piłkarskie i rozegrali mecz z reprezentacja osiedla. Dzieci i rodziców ubawił wędrowny Teatr Lalek „Małe Mi” przedstawieniem o zabawnym tytule „Fintikluszki – Folkowe okruszki”. Aktorki odkrywały przed dziećmi świat domowych skrzatów zamieszkujących niegdyś domostwa ludzi i dbających o ich dobrobyt. Dzięki tradycyjnym lalkom i instrumentom oraz wspaniałej muzyce i przepięknych kostiumach historie, do których dzieci cofnęły się w czasie, wydawały się naprawdę realne. Niektóre, tak jak ta o Jasiu i drwalu, przemawiały do dzieci morałem. Na zakończenie oczywiście wspólna zabawa taneczna z zespołem „Meritum”.

 

Na osiedlu Zamoyskiego pogoda spłatała organizatorom i uczestnikom psikusa. Deszcz zmoczył przygotowaną scenografię, wiatr przewracał leżaki, podnosił namioty. Burza przepędziła sporą część uczestników. Najwytrwalsi jednak zostali i świetnie się bawili. Nikt nie przejmował się, że zmoczy ubranie podczas bitwy na balony z wodą. Wszystkie pierogi i całe kilogramy pizzy zostały zjedzone. Dzięki sprawnej akcji organizatorów nad widownią pojawiło się zadaszenie i mógł odbyć się spektakl wędrownego kramu z bajkami. Teatr lalek „Małe Mi” zaprezentował dzieciom postać Juliana Tuwiama, a właściwie Julka. „TUWIM Julek PARA buch, FRAZY w ruch” to widowisko z muzyką na żywo. Aktorki śpiewały i zachęcały dzieci do wspólnej zabawy, budząc salwy śmiechu. Mimo początkowych trudności imprezę można zaliczyć do udanych.

Nowy Kurier Zamojski jest patronem medialnym „Wędrującej Estrady”. W imieniu własnym i organizatorów, zapraszamy na kolejne trzy spotkania:

Os. Janowice-Orzeszkowej/Reymonta (2 sierpnia) – tereny rekreacyjne nad Łabuńką,

Os. Słoneczny Stok (3 sierpnia) – przy Szkole Podstawowej Nr 2,

Os. Kilińskiego (4 sierpnia) – siłownia/plac zabaw.

Impreza trwa od godz. 16.00 do 20.00

 

Poprzedni artykułZamość pamięta
Następny artykułSportowe wakacje nad ZALEWEM
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments