Policyjna akcja „Bezpieczny rower”

0
897
GAIA

Komenda Miejska Policji w Zamościu apeluje do właścicieli rowerów, aby zadbali o swoje pojazdy. Z policyjnych statystyk wynika, że najczęstszą przyczyną kradzieży jest pozostawienie roweru bez zabezpieczenia w miejscu ogólnie dostępnym: przed sklepem, blokiem czy też na klatce schodowej. Złodziejowi wystarczy kilka sekund by ukraść słabo zabezpieczony lub pozostawiony bez dozoru jednoślad. Niestety, nie istnieje stuprocentowe zabezpieczenie roweru przed kradzieżą. Doświadczenie pokazuje jednak, że można w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko takiej kradzieży. Aby rowery były bezpieczne i długo służyły swoim właścicielom potrzeba przestrzegania kilku zasad.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Komenda Miejska Policji w Zamościu wspólnie z Miastem Zamość prowadzi działania profilaktyczne polegające na rozpropagowaniu ulotek „Bezpieczny rower”, informujących o prawdopodobieństwie kradzieży jednośladów i skutecznych sposobach zapobiegania tego typu przestępstwom. Ulotki zostaną rozmieszczone na tablicach informacyjnych zamojskich osiedli.
Coraz więcej mieszkańców Zamościa korzysta z transportu rowerowego, a tym samym zwiększa się prawdopodobieństwo występowania kradzieży jednośladów. Niejednokrotnie rowery pozostawiane są bez należytego zabezpieczenia, a w przypadku wystąpienia kradzieży – brak im cech umożliwiających identyfikację.

bikes-1205279_1920Należy pamiętać o należytym zabezpieczaniu roweru, stosowaniu zamków, szyfrów. Pozostawiając niezabezpieczony rower w piwnicy, na klatce, przed sklepem, na balkonie tylko ułatwiamy złodziejom sprawę. Warto zachować kartę gwarancyjną roweru lub zapisać numer fabryczny roweru, jego nazwę i cechy szczególne, zrobić zdjęcie – te dane znacznie ułatwią policjantom odzyskanie roweru w przypadku jego kradzieży

Policja podpowiada, że warto zwrócić się do swojego dzielnicowego z prośbą o oznakowanie roweru. Dzielnicowy zarejestruje rower nadając mu indywidualny numer. Rower znajdzie się także w Policyjnym Rejestrze Oznakowanych Rowerów.

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments