73. rocznica ludobójstwa na Wołyniu

0
1269
- reklama-

W 73. rocznicę rzezi na Wołyniu w Zamościu odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia z 1943 roku. Na Rotundzie Zamojskiej, w Krypcie Wołyńskiej przed południem w niedzielę 12 czerwca złożono kwiaty. Obecny był Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, Przewodniczący Rady Miasta Zamość Jan Matwiejczuk, radny Adam Pawik oraz oczywiście Zamojscy Wołyniacy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu z siedzibą w Zamościu. Kwiaty złożył również Paweł Lewandowski asystent Posła na Sejm RP Jarosława Sachajko (KUKIZ’15). Obecni byli również funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Po mszy św. w intencji Ofiar odprawionej w Kościele Garnizonowym WP odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu wokalnego „Na Granicy” Funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej PSG w Kryłowie.

W latach 1943-1945 nacjonaliści ukraińscy wymordowali około 60 tysięcy polskiej ludności Wołynia i Galicji Wschodniej. Zbrodni dokonano między innymi w: Porycku, Hucie Pieniackiej, Podkamieniu, Kisielinie.

cag.

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments