Koncert Pieśni Renesansowych w wykonaniu lutnistki Alicji Janusz

0
973

10 czerwca 2016 roku o godzinie 18:00 w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego przy ul. Pereca 14 w Zamościu odbędzie się wyjątkowy koncert, podczas którego będzie można usłyszeć utwory zagrane na lutni – najpopularniejszym instrumencie czasów renesansu.

Mówi się, że dziś w Polsce jest około trzydziestu lutnistów. Niewątpliwie jedną z najzdolniejszych osób młodego pokolenia, które poświęciły się grze na tym, rzadko spotykanym instrumencie jest Alicja Janusz – choć na co dzień studiuje lingwistykę stosowaną, muzyka dawna gra jej w duszy od lat. Na początku liceum w ramach Matury Międzynarodowej zrealizowała projekt „Jak uchronić muzykę renesansu od zapomnienia?”, promujący renesansowe pieśni wśród najmłodszych. Wtedy też spod jej pióra wyszły pierwsze tłumaczenia utworów dawnych. Niedługo później zaczęła swoją przygodę z lutnią gitarową.

Z sześciu strun szybko przestawiła się na piętnaście, a lutnia renesansowa stała się jej najdroższą pasją. Alicja ciągle rozwija swój warsztat pod okiem austriackiego lutnisty, Romana Lista oraz Tadeusza Czechaka a także na zjazdach i warsztatach muzyki dawnej (miedzy innymi w Valticach, gdzie ćwiczyła pod okiem wybitnego Briana Wrighta). Wraz z bractwem rycerskim In Vino Veritas prowadzi sekcję kultury dawnej w Fantastycznym Centrum Kultury w Lublinie. Z ramienia tegoż bractwa brała udział w Turnieju Bardów podczas ogólnopolskiego Turnieju Ziemi Jarosławskiej w 2015, gdzie zajęła pierwsze miejsce. Wstęp wolny.

W czasie koncertu zostaną zaprezentowane następujące utwory:

„Ein niderlendisch Tänzlein“. H. Neusidler. XVI wiek.

„Pochwała Chwili”. Anonim. XVI wiek. Przekład na język polski: Justyna Janusz-Iwanicka.

„Hungaresca”. Jan z Lublina. XVI wiek.

„A Toye”. Anonim. XVI wiek.

„Scarborough Fair”. Anonim. XV wiek. Przekład na język polski: Alicja Janusz.

„Bransle Pinagay”. T. Arbeau. XVI wiek.

“Bransle des pois”. T. Arbeau. XVI wiek.

„Volta”. M. Praetorius. XVI wiek.

„Śmiertelne Gwiazdy”. Anonim. XVII wiek.

„Bourree”. N. Vallet. XVI wiek.

„Galiarda” P. Attaignant. XVI wiek.

„Ricercar”. Anonim. XVI wiek.

„Fortune my foe”. J. Dowland. XVI wiek.

„Ain niderlendisch runden dantz”. H. Judenkunig. XVI wiek.

„Lore lei”. C. Brentano. XIX wiek. Przekład na język polski: Alicja Janusz.

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments