MEKOMOT znaczy MIEJSCA (hebr.)

0
986
GAIA

Koncert współczesnej muzyki klasycznej oraz dawnych pieśni żydowskich odbędzie się w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego przy ul. Pereca 14 w Zamościu.

Wystąpi międzynarodowy zespół młodych żydowskich kompozytorów, którzy tworzą w Niemczech. (Amita Gilutza, Bnaya Halperina-Kaddariego, Eresa Holza, Sarah Nemtsov i Amira Shpilmana. Berliński kantor, Assaf Levitin).

Niedziela, 5 czerwca – godz. 18:30 – Synagoga, wstęp wolny

Projekt, z którym artyści występują w polskich i niemieckich synagogach nosi nazwę MEKOMOT, co z hebrajskiego oznacza MIEJSCA. Dawne i obecne miejsca żydowskiego życia i modlitwy, muzycy wypełniają specjalnie skomponowaną muzyką. Jest to połączenie starych pieśni liturgicznych z tradycyjną muzyką żydowską.

Koncert rozpocznie się wprowadzeniem do Nowej Muzyki i historii miejsca, a zakończy rozmową z artystami.

„Pomysł, aby zrealizować projekt MEKOMOT (מקומות -hebr. miejsca) narodził się podczas święta chanuka w 2013 roku. W mojej głowie pojawiły się skojarzenia różnych (czasowych) przestrzeni: historia zniszczonej dwukrotnie Świątyni Jerozolimskiej, losy Żydów w średniowiecznej Europie i epoka żydowskiego Oświecenia w XVIII wieku, aż po historię najnowszą synagog Europy Zachodniej i Wschodniej w XX i XXI wieku.” – mówi dyrektor artystyczna projektu Mekomot, Sarah Nemtsov.

Muzycy ze swoim projektem koncertują w Polsce tylko w czterech synagogach: w Zamościu, Warszawie, Lublinie i Kazimierzu Dolnym.

 

 

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments